• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Aydın'da AKP-CHP arasında miting gerilimi

  25.05.2011 13:11
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 27 Mayıs'ta gerçekleştireceği Aydın Doğumevi Hastanesi açılışı öncesi kamu çalışanlarının açılışa davet edildiği yönündeki iddialar CHP tarafından tepkiyle karşılandı.
  Aydında AKP-CHP arasında miting gerilimi
  Aydın'da AKP-CHP arasında miting gerilimi Aydın'da AKP-CHP arasında miting gerilimi Aydın'da AKP-CHP arasında miting gerilimi

  Şok... Şok... Şok.. Erdoğan'ın posterleri mi yırtıldı?


  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 12 Eylül Referandumu öncesi Aydın'da gerçekleştirdiği toplu açılış töreni öncesinde de kamu çalışanlarının açılışa davet edildiği şeklinde iddiaların ortaya atıldığını anımsatan CHP Aydın İl Başkanı Hulusi Şahinci, o dönemin Aydın Valisi Mustafa Malay'ın bu iddialar nedeniyle zor durumda kaldığını iddia etti. Şahinci, aynı durumun bir daha tekrar etmemesini arzu ettiklerini belirterek şöyle konuştu: "Başbakan Erdoğan'ın 27 Mayıs'ta Aydın'da yapacağı miting öncesi o gün yapılacak açılış bile propaganda aracı olarak kullanıyor. Normal bir parti propagandası olayının siyasi bir şova dönüştürülmek istendiğini ve bu siyasi şova da devlet erkanının yani resmi nitelikte olan memurların, doktorların belki de öğretmenlerin, okulların devreye sokulacağını gözlemliyoruz. Bu son derece yanlış bir olay. Başbakan siyasi propagandasını eşit şartlarda yapmalı. Bunu devlet imkanlarıyla halkın önüne sunmamalı. İktidar partisinin milletvekili 'Görkemli, 100 binlere hitap eden bir miting yapmak istiyoruz' diyor. Bu kalabalık buraya resmi kurumların aracılığıyla oraya getirilmeye çalışılırsa buna itirazımız var. Ama taşıma kadrolarla bu iktidarda kalmayı artık beceremeyecekler. Halkımız bunlara 12 Haziran'da gereken cevabı verecektir." 
  Aydın Valiliği tarafından kamu kurumlarına gönderildiği iddia edilen bir faksın ellerine ulaştığını anlatan Şahinci, şunları söyledi: "O faksta '27 Mayıs 2011 saat: 16.00'da açılışı yapılacak doğum evi ve açılışına her aile sağlık merkezinde bir hekim ve bir aile sağlığı elemanı kalacak şekilde ayarlamanın yapılmasına ve katılımcı isimlerinin 18 Mayıs 2011 tarihine kadar bildirilmesi gerekmektedir' deniliyor. Aydın Valiliği söz konusu açılışla ilgili bize de bir davetiye göndermiş. Elbette CHP olarak biz bu davete icabet ederiz."
  VALİYİ UYARIYORUZ
  Kamu çalışanlarının mitinge davet edilmesini doğru bulmadıklarını savunan Şahinci, sözlerini şöyle sürdürdü: "Belki gerçekleşmez ama bir daireyi böyle bir amaç için boşaltmak doğru değil. CHP olarak burada sayın valiyi uyarıyoruz. Böyle bir eylemin, böyle bir düşüncenin yanlış olduğunu ve eğer yapmayı düşünüyorsa vazgeçmesini tavsiye ediyoruz. Çünkü, halk zaten Başbakanı benimsiyor ve seviyorsa kendiliğinden o mitinge gider. Ama devlet erkanını oraya davet etmek bir noktada baskıdır. 'Ha oraya gelin, gelmezseniz ona göre düşünün' anlamında bir baskı yapılmış olur. Biz bunu kabul edemiyoruz hem de şu seçim ortamında."

  01.20110525140524.jpg 100 KİŞİYE MAİL ATILDI 
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 27 Mayıs'ta Aydın'da yapacağı miting öncesinde kendisine bir elektronik posta ulaştırıldığını ileri süren CHP Aydın 1. sıra Milletvekili Adayı Bülent Tezcan da, şunları söyledi: "Bu maile göre Merkez Toplum Sağlık Merkezi adına bir mail adresinden yaklaşık 100 kişinin mail adresine elektronik posta geçilmiş. Yani, doğrudan doğruya kamu çalışanlarının sağlık emekçilerine Başbakan'ın 27 Mayıs'ta Aydın'da yapacağı mitinge katılmaları talimatı veriliyor. 27 Mayıs'ta AKP'nin Aydın'da bir mitingi var. Buraya birkaç tane düzmece açılışı da işin yanına yamayarak monte ederek bütün kamu çalışanlarını Başbakan ve AKP'nin mitingine davetten öte katılma emri veriliyor. Kaç personelin çalışmalarına devam edeceği ve geri kalan kaç kişinin programa katılacağı bildiriliyor." 
  AK Parti'nin Türkiye genelinde yaptığı mitinglere nasıl kalabalık topladığının bir kez daha açık bir şekilde gördüklerini dile getiren Tezcan, sözlerini şöyle sürdürdü: "AKP iktidarının kamu çalışanlarına yönelik bir terörünü daha Aydın'da ibretle izledik. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin her yerinde seçim çalışmaları nedeniyle bir parti genel başkanı olarak mitingler yapıyor. Tabii ki daha önceki seçimlerde yaptığı gibi bu mitinglerde bazı düzmece açılışları bir araya getirip o devlet açılışlarıyla siyasi partiler ve seçim kanununa aykırı olmasına rağmen hukuka aykırı bir şekilde yürütüyor. Devlet imkanlarını kullanarak AKP'nin mitinglerini yapıyor. Hem üstüne üstlük devlet talimatıyla kamu çalışanlarını bu mitinglere katılmaya zorluyor. Türkiye'de gittiği her yerde kamu çalışanlarını iş korkusuyla tehdit ederek mitinglerine katılmaya zorlanıyor. Bu bir suçtur, ilgilileri bu konuda göreve çağırıyorum."

  VALİ COŞ'TAN SİYASİLERE MİTİNG TEPKİSİ 
  Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, kamu kurumlarının siyasete alet edilmemesi gerektiğini savunarak, "Siyasetçi arkadaşlarımız, siyasi çalışmalarını kendi kulvarlarında yapsınlar ve bu kulvarda yürüsünler" dedi. 
  Bilindiği gibi, CHP Aydın İl Başkanı Hulusi Şahinci ve CHP Aydın 1. sıra Milletvekili Adayı Bülent Tezcan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 27 Mayıs'ta gerçekleştireceği Aydın Doğumevi Hastanesi açılışı öncesi kamu çalışanlarının açılışa faks ve mail yoluyla davet edildiğini iddia etmişti. 
  Vali Coş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 27 Mayıs'ta gerçekleştireceği Aydın Doğumevi Hastanesi açılışı öncesi CHP tarafından ortaya atılan iddialara tepki gösterdi. 
  Başbakan Erdoğan tarafından Cuma günü gerçekleştirecek olan Aydın Doğumevi Hastanesi açılışı öncesi hazırlıkları yerinde kontrol eden ve çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Coş, basın mensuplarının konuyla ilgili sorularını yanıtladı. Aydın Doğumevi Hastanesi'nin Başbakan Erdoğan tarafından Cuma günü hizmete açılacağını anımsatan Vali Coş, şöyle konuştu: "Burada yapılan şey bir devlet faaliyetidir, siyasi bir faaliyet değildir. Devletin yaptığı yatırımların hizmete sunulması ve bu yatırıma öncülük eden Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu açılışa katılması bizim için önemlidir. O gün Aydın'da 63 ayrı yatırımın açılışını gerçekleştireceğiz. Bunun siyasi partisiyle, vesairesiyle ilgisi yok. Sayın Tezcan ve CHP'lileri de açılışa davet ettik ve kendilerini de bekliyoruz. Herkes buyursun gelsin."
  Daha önce Aydın'da yaşananlar nedeniyle toplu açılışı özellikle miting alanına yakın bir yerde yapmadıklarını dile getiren Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, siyasilerin kendi çalışmalarını kendi kulvarlarında yapmasını istedi. Resmi kurum ve kuruluşlara siyaset sokulmaması gerektiğini dile getiren Vali Coş, şunları söyledi: "Sayın Başbakanımızın katılımıyla yapılacak toplu açılış törenimiz devlet faaliyetidir siyasi bir faaliyet değildir. Bu açılışa isteyen devlet memurları katılabilir fakat mitinge kesinlikle katılamaz. Törene bende katılacağım. Sayın Tezcan da buyursun gelsin. Daha öncede bu mitingler istismar ediliyordu. Böyle istismarlar yaşandığı için özellikle biz toplu açılış törenini miting alanı uzağında yer alan hastane bahçesine aldık. Burada hem hastanemizin hem de diğer tesislerin açılışını yapacağız. Bunda hiçbir sakınca yoktur. Tamamen yasalara uygun, hukukumuza uygun bir faaliyettir. Elbette yapılacak resmi bir açılış törenine diledikleri takdirde kamu personelleri de katılabilir. Mitinge katılamazlar ama resmi açılış törenine katılabilirler. Bunda hiçbir sakınca yok. Hiç kimse bu güzel hizmetlere gölge düşürmeye çalışmasın. Resmi kurum ve kuruluşlara siyaset sokulmamalı. İyi niyetli olan herkesi bu toplu açılışımıza bekliyoruz."

  MHP'li VEKİL RECEP TANER'İN AÇILIŞ DAVETİNE TEPKİ HABERİ İÇİN TIKLAYIN...

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
 • Hudut karakolları artık drone'la korunacak05 Ekim 2017 Perşembe 04:34
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim