• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Aydın’da Afet Riski Altındaki Alan ve Binalar Tespit Edilecek

  04.07.2012 11:11
  Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, Aydın’da afet riski altında bulunan alan ve binaların tespit edileceğini belirtti.
  Aydın’da Afet Riski Altındaki Alan ve Binalar Tespit Edilecek
  Aydın’da Afet Riski Altındaki Alan ve Binalar Tespit Edilecek Aydın’da Afet Riski Altındaki Alan ve Binalar Tespit Edilecek Aydın’da Afet Riski Altındaki Alan ve Binalar Tespit Edilecek

  Dünyadaki etkin deprem kuşaklarının biri üzerinde bulunan Türkiye’nin ciddi bir riskle karşı karşıya olduğuna işaret eden Selahattin Varan, “Başta Kuzey Anadolu ve Güneydoğu Anadolu fay kuşakları boyunca uzanan sahalar ile Ege Bölgesi ve Göller Yöresi 1. derece deprem bölgeleri içinde yer almaktadır. Geçmiş yıllarda yaşanan depremler ve kayıplar ile neredeyse her gün yaşanan sarsıntılar konunun önemi ve güncelliği konusunda kurumları, kamuoyunu bilgilendirme ve yönlendirme yanında ciddi tedbirler alma noktasına getirmiştir. Bu amaçla, zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma nedeniyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan riskli alanlar ile ekonomik ömrünü tamamlamış olan ya da yıkılma veya ağır hasar riski taşıyan yapıların belirlenmesine yönelik olarak 6306 sayılı ‘Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi hakkında kanun’ düzenlenmiş ve yürürlüğe girmiştir” dedi.

  Riskli alanların ve yapıların belirlenmesi esnasında yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler veren Varan, “İlimizdeki zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma nedeniyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan alanlar Belediyeler ve İl Özel İdaresi tarafından belirlenerek Valiliğimiz koordinasyonunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bildirilecektir. İlimizdeki riskli yapıların tespiti, öncelikle yapı malikleri veya kanuni temsilcileri tarafından yaptırılacaktır. Riskli olduğu bilimsel raporla tespit edilen ve idareye veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bildirilen yapılar üzerindeki malikler, yenileme ve dönüşüm faaliyetlerini, 6306 sayılı Kanunun 6’ncı maddesi ile diğer maddeler çerçevesinde kendileri yapabilecekleri gibi, ihtiyaç duyulması halinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve ilgili idareler de gerekli desteği kendilerine sağlayacaktır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı riskli yapıların tespitini, süre vererek, maliklerden veya kanuni temsilcilerinden isteyebileceği gibi, malikler tarafından, verilen süre içinde tespitlerin yaptırılmaması halinde, tespitler Bakanlık veya ilgili idareler tarafından yapılacaktır” diye konuştu.

  Tespit edilmesi aciliyet gerektiren riskli yapıların tespitinin yapı maliklerince yapılabileceği gibi tespitlerin ilgili idarelerce maliklerin tasarrufu beklenilmeden de yapılabileceğini açıklayan Varan, şunları söyledi: “Bakanlık veya ilgili idarelerce yaptırılan riskli yapı tespitlerine karşı, malikler veya kanuni temsilcileri onbeş gün içinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne itiraz edebileceklerdir. İlimizdeki riskli yapılar; 6306 sayılı Kanundaki yetki çerçevesinde Belediyeler, İl Özel İdaresi ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından tespit edilecektir. Malikler veya kanuni temsilcilerinin müracaatları halinde; konusunda tecrübeli en az iki inşaat mühendisi ile bir jeoloji veya inşaat, jeoloji ve jeofizik mühendisleri odası ile Belediye şirketleri de lisanslandırılacaktır. Ayrıca; sivil toplum kuruluşları ve diğer geçek ve tüzel kişiler de en az iki inşaat mühendisi ile bir jeoloji veya jeofizik mühendisi istihdam etmeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca aranacak diğer teknik ve mali şartları taşımaları halinde Bakanlık tarafından lisanslandırılacaklardır. Tespitler; 6306 sayılı Kanun gereğince çıkarılacak olan Yönetmelik hazırlanıncaya kadar, 06 Mart 2007 tarih ve 26454 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmeliğin Mevcut Binaların Değerlendirilmesi ve Güçlendirilmesi başlıklı 7’nci bölümünde belirtilen hükümler çerçevesinde yapılacaktır. Riskli yapıları belirleme yükümlülüğü altındaki ilgili idarelerin kadro ve ekipman olarak yetersiz olmaları durumunda riskli yapıların tespitleri Valiliğimiz koordinasyonunda yapılacaktır. 6306 sayılı Kanun kapsamında belirlenen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bildirilen riskli alanlar ile riskli yapılar için ilgili idareler yeni imar planları ve kentsel tasarımlar yaparak Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onayına sunacaklardır. Sonuç olarak, doğal afetlere karşı hazırlıklı olmak için, ilimizin modernleştirilmesi ve insan hayatını tehdit eden risklerden arındıracak şekilde yaşanabilir, güvenli bir il olması amacıyla Valiliğimiz, Belediyeler ve İl Özel İdaresinin işbirliği ile öncelikle afetlerden azami zarar görme riski taşıyan alan ve yapıların tespit çalışmalarına başlanacaktır”

   

  aydinpost-twitter.png aydinpost-facebook.png

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Hudut karakolları artık drone'la korunacak05 Ekim 2017 Perşembe 04:34
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim