banner339
banner274

Yenipazar'da Arabeskli mücadeleye güneşli çözüm

Arabesk müzikle tarlalarını yabani hayvanlardan koruyan Aydın’ın Yenipazar ilçesi Hacıköseler Mahallesi sakinleri, müzik çalarlara pil yetiştirmekte zorlanınca güneş enerjisini avantaja çevirdi.

Yenipazar'da Arabeskli mücadeleye güneşli çözüm
banner401
banner399

Aydın'da Antep fıstığı üreticileri ürünlerini yabani hayvanlardan korumak için ilginç bir yöntem buldu. Yabani hayvanlara karşı hemen her yöntemi deneyen çiftçiler çözümü arabesk müzikte buldu. Tarlalarında 24 saat arabesk müzik çalan çiftçiler hayvanların bu sesten hoşlanmadığını fark etti.

Hacıköseler Mahallesi sakinlerinden Necati Yıldırım, gece ve gündüz arabesk müziği çalan müzik çalara pil yetiştirmekte zorlandıklarını söyledi. Güneş enerjisinden yararlanarak müzik çaları çalıştırdıklarını ifade eden Necati Yıldırım, ekonomik olarak rahatladıklarını ifade etti. Günde 5 tane bilin bittiğini ifade eden Necati Yıldırım, “Pile para yetiştiremiyorduk. Antep fıstığı üreticileri olarak arayış içerisine girdik. Sonra güneş enerjisinden yararlanacağımızı öğrenince hemen bir güneş paneli aldık ve müzik setine bağladık. Artık domuz, kuş gibi zararlı hayvanlar bahçemize yaklaşmıyor” dedi.

Antep fıstığı üreticisi Yıldırım, hasat döneminin başlamasıyla yaban domuzlarının tarlalara verdiği zararın arttığını, çiftçilerin gece nöbetleriyle hayvanlarla mücadele ettiğini söyledi. Her gece sabaha kadar tarlada nöbet tutmanın zor ve tehlikeli olduğunu belirten Yıldırım, böyle bir çözüm yoluna başvurarak hem mal hem de can güvenliğini sağladıklarını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2016, 21:32
banner218