banner158
banner218

Tes İş Aydın Şube Başkanı Mustafa Aydın: İşci çıkarma bu kadar kolay olmamalı

Çine Adnan Menderes HES Hidrolik Santralinin özelleşmesinin ardından burada görev yapan sendika üyesi 31 çalışanın iş akdinin sona erdirildiğini belirten, Tes İş Aydın Şube Başkanı, Türk İş İl Temsilcisi Mustafa Aydın “arkadaşlarımız 23 Nisan’ı kutlayamadılar.” dedi.

Tes İş Aydın Şube Başkanı Mustafa Aydın: İşci çıkarma bu kadar kolay olmamalı
banner216

HUKUKİ MÜCADELEMİZİ VERECEĞİZ

21 Nisan tarihinde 23 Nisan Bayramı öncesi özelleştirme ihalesini kazanan firmanın, bu arkadaşların iş akdini son verdiğini üzüntüyle öğrendiklerini, açıklayan Aydın “ arkadaşlarımız, aileleri ile birlikte mağdur oldu. Netice itibarıyla bu arkadaşlarımızın işe iade davası,  kazanılmış hakları, ihbar tazminatları konusunda hukuki mücadelemizi vereceğiz. Bir üzüntümüzde özelleştirmeyi alan firmanın, hiçbir açıklama yapmaması, koskoca Baraj el değiştiriyor, özelleştirme idaresi çalışanların hakları konusunda bir açıklama yapmıyor, işten çıkartma bu kadar kolay olmamalı, en azından bu işçiler ile ilgili alt yapısı hazırlanır, şu kadar alacağınız var denir, bunlar ödenir, helalleşilir, şu anda tek temennimiz alan firmanın işten çıkartılan arkadaşlarımızı yeniden değerlendirmesi, işe alması. Kemer ve Adıgüzel Barajlarını alan firma hiç işçi çıkartmadan yine aynı çalışanları ile, devam ediyorlar, Çine Adnan Menderes Barajında aynı şekilde devam etmesinden yanayız.” dedi.

BAZI DUYUMLAR BİZLERİ ÜZÜYOR

Mevcut işten çıkartılan işçilere el altından, gizli olarak sizleri işe tekrar alacağız ama maaşlarınız asgari ücret olacak şeklinde duyumlar aldıklarını ifade eden Aydın “inşallah bu duyumlarımız doğru değildir, eğer böyle ise daha vahim, 2500 TL seviyesinde maaş alan, çalışanlarımıza yeniden asgari ücret teklif etmek bizleri gerçekten üzüyor. Bu arkadaşlarımız yıllardır burada çalışıyor, işlerinde tecrübeliler, şu anda tüm arkadaşlarımız beklemede, inşallah sağduyu hakim olur. Özelleştirmeyi kazanan firma yetkilileri ile görüşmek istiyoruz, bu gerçekleşirse yaşananların daha olumlu  bir yol alacağını inanıyoruz.  Biz Sendika olarak her zaman çalışanlarımızın haklarının peşindeyiz, bu devlet kurumunda da, özel sektörde de böyle, işsizlik rakamlarının arttığı bu dönemde, sağduyunun kazanacağına inanıyorum. İşten çıkartılan arkadaşlarımız için mücadelemiz sürecek.” diye konuştu.

whatsapp-image-2019-04-24-at-16.51.10.jpegwhatsapp-image-2019-04-24-at-16.51.38.jpeg

 

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2019, 17:05