banner83

Tepeli pelikan yavru sayımında rekor kırıldı

Büyük Menderes Deltası Karina Dalyanı’nda bulunan Tepeli Pelikanların üreme alanlarında yapılan halkalama çalışmaları bitti.Ege Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen çalışmalara Prof. Dr. Mehmet Sıkı, Dr. Ortaç Onmuş, Kuşadası EKODOSD’tan Bahattin Sü

Tepeli pelikan yavru sayımında rekor kırıldı
banner94
banner26

Kuşadası EKODOSD bilim danışmanı üyesi Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıkı, “Dilek Yarımadası -Büyük Menderes Deltası Milli Parkı Karina Dalyan’ında Tepeli Pelikanların halkalama çalışmasını gerçekleştirdik. Tubitak desteği, DKMP Genel Müdürlüğü, Manisa 4. Bölge Müdürlüğü DYBMD MP Müdürlüğü ve Aydın Şube Müdürlüğü’nün bilgileri dahilinde çalışmalar yapıldı. Pelikan halkalama çalışmalarını 1987 yılında sadece Homa Dalyanında yapıyorduk. Tubitak desteğiyle Gediz Deltası Kuş cennetinde, Manyas Kuş Cennetinde, Akbaş ve Işıklı göllerinde ve Büyük Menderes Deltası Karina Dalyanında pelikanların halkalaması devam ediliyor. Vatandaşlardan isteğimiz, türün korunmasına destek sağlamaları için, mutlaka ayağında P harfi ve sayılardan oluşan pelikan gördüklerinde, yaralı ve ölü olarak bulduklarında EKODOSD’a ve Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne bilgi verirlerse, Türkiye’nin dünyaya bu türün korunmasına katkı sağladığını net bir şekilde ifade etmiş olacaktır” dedi.

EKODOSD bilim danışmanı üyesi Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Ortaç Onmuş ise “Tepeli Pelikanların ne kadar yıl yaşadıklarını, nerelere ve ne zaman göç ettiklerini, hangi besinlerle beslendiklerini ve bu pelikanlara tehdit eden faktörleri araştırmaktayız. Yaptığımız çalışmalarla Büyük Menderes Deltası Karina Dalyanında ve Gediz Deltası’nda bahar fırtınaları döneminde üreme adalarının erozyon ve fırtına dalgaları nedeniyle yok olduğunu gördük. Projeye başladığımız 4 yıl evvel Türkiye’de 300-350 pelikan çifti ürüyordu. Şimdi 500 çifte çıktı. Bu noktadan sonra pelikanları koruyabilmemiz için artık pelikan yuvalarına restorasyon yapmanın gerektiğini fark ettik. Bu nedenle Kuşadası EKODOSD ortaklığıyla birlikte WWF-Türkiye’ye “Tepeli Pelikanları Koruyoruz” projesiyle başvuru yaptık. Doğal Hayatı Koruma Vakfı desteğiyle Aydın Büyük menderes deltası Karina Dalyanı’nda ve İzmir Gediz Deltası Homa Dalyanı’nda ahşap platform yuvaları yapacağız. Bu çalışmalarda pelikanların üreme başarılarına baktık ve yavruları halkaladık. 121 çift Tepeli Pelikan tespit edildi. 221 adet yavruyla bugüne kadar olan üremeler arasında Türkiye rekoru kırıldı. 1990 yılında 42 çift pelikan ürüyordu. Şimdi ise Tubitak desteğiyle bu sayı 3 katına çıkmıştır. Pelikanlara taktığımız Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na ait bu halkalardan okuyan vatandaşlarımız özellikle Aydın bölgesinde Kuşadası EKODOSD’a, İzmir ve Çevresinde Ege Üniversitesi Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne ve Türkiye’nin muhtelif yerlerinde rastladıklarında DKMP Şube müdürlüklerine bildirmelerini rica ederiz. Tubitak desteğiyle yapılan halkalama projesine Ege Üniversitesi Rektörlüğü, EKODOSD ortaklığıyla WWF-Türkiye destek sağlıyor“ diye konuştu.

Kuşadası EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü de, “Gözlemlerimiz sırasında pelikan yavrularının, geçtiğimiz günlerde yapılan ve bugünkü halkalamalarda İsrail Sazanı (Carasius sp) ile beslendiklerini tespit ettik. Bu durumun balıkçılar açısından çok önemli olduğunu düşünüyoruz. WWF- Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı)’nin, desteklediği “Tepeli Pelikanları Koruyoruz” projesi kapsamında, önümüzdeki aylarda bölge balıkçılarıyla toplantılar yapacağız. Hem bu konuda hem de yapılan çalışmalar hakkında balıkçılara sunumlar gerçekleştireceğiz. Ahşap platformlar, tanıtım panoları ve bilgilendirme broşürlerinin hazırlıklarına başlayacağız. Büyük Menderes Deltası’nda, Gediz Deltası’nda, Bafa ve Azap göllerinde, Söke Ovasında bulunan azmaklarda Tepeli pelikanları izlemeye devam edeceğiz” dedi.

2-013.jpg

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2014, 11:11

banner102