banner339
banner274

Sağlık Sen Toplu Sözleşme öncesi taleplerini açıkladı 

6. Dönem Toplu Sözleşme öncesi basın açıklaması yapan Sağlık Sen Aydın Şube Başkanı Baki Karaer, Sağlık çalışanlarının sorunlarını ve taleplerine dile getirdi. 

Sağlık Sen Toplu Sözleşme öncesi taleplerini açıkladı 
banner401
banner427

MASADA TÜM GÜÇÜMÜZLE MÜCADELE EDECEĞİZ
Memur Sen olarak üç gün önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına  tekliflerine sunduklarına belirten Sağlık Sen Aydın Şube Başkanı Baki Karaer “ Tekliflerimizin kabul edilmesi için Pazartesi günü masadaki yerimizi alacağız.  1 Milyon Sağlık ve Sosyal Hizmet çalışanı olmak üzere  3 milyon Kamu çalışanı ve 2 milyon kamu emeklisinin gözü kulağı doğal olarak masada olacak.  Şu da bier gerçek ki bedel ödeyenlerin can kurtarmak için can verenlerin, gecesine gündüzüne  katanların yıllardan beri mali özlük ve sosyal hakları noktasında hep görmezden gelinen sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının gözü, kulağı çok daha yüksek bir şekilde bu masada olacak.  Sağlık Sen olarak onlardan aldığımız güçle, yetkili sendika olarak masadaki yerimizi alarak sorunların çözümü  için tüm gücümüzle mücadele edeceğiz.” Dedi. 
SAĞLIK ÇALIŞANLARININ HAKLARINI ÖDEME VAKTİ

Sağlık çalışanlarının yıllardır çözüm bekleyen ve  Pandemi dönemi ile adeta bellerini büken pek çok sorunun bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Karaer “ Açıkcası söylemek gerekirse pandemi sürecinde herkesin bir defa daha farkına vardığı güçlü sağlık sistemini, çalışanlarının kangren hale gelen sorunlarıyla yarınlara taşımak mümkün değildir. Şu gerçeği başta siyasi irade olmak üzere herkesin kabul etmesi gerekir, kurumlar sistemleri ayakta tutan ve  modern binalardır ne de teknolojik donanımlardır. Kurumlara sistemlere vatandaşa hizmet noktasında  can veren fedekar çalışanlardır. O halde çalışanların sorunlarını tez elden çözülmesi gerekir. Haklı talep ve beklentilerin acilen karşılanması gerekir. Öbür türlü fedakarlığın, adanmışlığın, kahramanlığın bir yere kadar olduğu unutulmamalıdır. Can kurtarmak için can veren sağlık çalışanları bu pandemi sürecinde cephenin en önünde mücadele ettiler. Hemşiresinden, doktoruna, 112 görevlisinden, teknikerine tüm sağlık çalışanları üzerlerini düşeni hakkıyla yaptılar yapmaya devam ediyorlar. O halde herkesin  hakları ödenmez denilen sağlık çalışanlarının hakkını ödeme vakti. Artık sorunları kökten çözme vakti. Toplu sözleşme masasını, çözümün parçasına dönüştürme vakti. Sağlık çalışanlarının hakkını teslim etmek, mali özlük ve sosyal  haklarındaki sorunları ortadan kaldırmak için daha fazla beklemeye de gerek yok. Salgın tehlikesi ortadan kalkmış değil, sağlık çalışanlarının yüklerini hafifletmek, yüzlerini güldürmek kamu idaresinin sorumluluğundadır. Hep söylüyoruz as olan çalışanın emek verenin alınteri aktaranın yani sağlık çalışanlarının memnuniyetidir. Gerisi sonuçtur. “ diye konuştu. 
SAĞLIK ÇALIŞANLARININ HAKLI TALEPLERİNİ SÖYLÜYORUZ
Çalışan  huzur ve refah endişesi taşımıyorsa ücret adaletsizliği yaşamıyorsa, iş güvencesi tamsa, ağır iş yükü altında ezilmiyorsa aile bütünlüğü koruma altındaysa hem verilen hizmet hem çok daha sağlıklı olur hem de hizmet alanlar yani hastalar memnun  olacağını  belirten Karaer “ Tüm bu nedenlerle Pazartesi günü başlayacak Toplu Sözleşme görüşmelerini bir fırsat olarak görüyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunduğumuz teklifimizde Memur Sen  olarak tüm kamu çalışanları adına 2022 yılı için % 21, 2023 yılı için %17 zam, 2022de ve 2023 de % 3 refah payı, 600 TL seyyanen zam, emeklilerde olduğu gibi bayram ikramiyesi, 3 ayda bir 134 TL olarak ödenen toplu sözleşme ikramiyesinin 2022 de 450 TL, 2023 de 540  TL olarak ödenmesi.3600 ek gösterge vaadi bir an önce hayata geçirilmeli. Saymış olduğumuz bu talepler sağlık çalışanları için de geçerli. Bunun dışında sağlık çalışanlarımız için sağlık ve sosyal hizmetler çalışanlarının ek ödemeleri en az %40 oranında artırılmalı ya da özel hizmet tazminatları 40 puan artırılmalı, nöbet ücretleri en az % 50 artırılmalı. 4 b süresiz sözleşmeli personeller ile vekil ebe hemşireler ve kamu görevlisi olmayan aile sağlığı çalışanları 3+1 statüsüne geçirilmeli 3 yılını dolduranlar kadroya alınmalı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda çalışanların sosyal hizmet tazminatının kapsamı genişletilerek oranı 50 puana çıkarılmalı. Genel idari ve yardımcı hizmetler sınıfı için döner sermaye tavan oranları %20 artırılmalı. Sabit ek ödemeler gelir vergisinden muaf tutulmalı. Gelir vergisi %15’e aşmamalı. Tüm sağlık çalışanlarına 2022 yılı için 500 TL, 2023 yılı için 650 TL giyecek yardımı verilmeli. Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları düzenli olarak yapılmalı. Yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılmalı, mevcut personel genel idari hizmetler sınıfına aktarılmalı. Sağlık çalışanları kamu sosyal tesislerinden ve toplu ulaşımdan %50 indirimle yararlanmalı. İdari izin günlerindeki çalışmalar karşılığında sağlık çalışanlarına nöbet ücreti verilmeli. İcap nöbet ücretleri ödenmeli. Üniversite hastanesi çalışanlarına mazaret tayini, eş durumu, sağlık can güvenliği ve becayiş hakkı verilmeli. Geçiçi görev yolluk ücretleri artırılmalı. Adli tıp kurumu çalışanları için adalet hizmetleri tazminatı ödenmeli. Ebelere de hemşireler gibi aile danışmanı ve işyeri hemşiresi olabilme hakkı verilmeli. 657 devlet memuru kanunundan  “Yardımcı sağlık hizmetleri” kavramı çıkartılmalı. Sağlık Sen olarak tüm bu taleplerimizin kabul edilmesi için masada var gücümüzle mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

banner218