banner4
banner23

Regl döneminde seks yapılır mı?

Bu dönemde, bazen seksten haz duyarken, bazen de lafını bile duymak istemeyiz. İşte bu yüzden döngüyü iyi takip etmeliyiz

Regl döneminde seks yapılır mı?
banner19

Adetin ilk beş gününde hormon seviyesinizdeki düşüklük, vücudunuzu ve psikolojnizi de etkiler. Özellikle östrojen eksikliği saçlarınızda cansızlık, moralinizde bozukluk olmasına yol açar.

Cildinizdeki değişikliklerin yanısıra kan kaybı yüzünden de güçten düşersiniz. Özellikle karın ağrıları çekilmez olur ve dolayısıyla seksin adını bile duymak istemezsiniz. Zaten bu dönemde seks yapılmamalıdır.

6 ve 12. gün arası

Bu süreçte östrojen hormonunuz artıyor ve beraberinde kendinizi daha iyi hissediyorsunuz. Saçlarınız parlar, cildiniz pembe ve ışıltılı bir hal alır. Bu dönemde sekse gittikçe daha sıcak bakarsınız.

13 ve 15. gün arası

Bu dönemde östrojenin etkisiyle etrafa yayılan kokuların çekim etkisi yükselir ve cinsellikten aldığınız zevk en üst seviyeye çıkar.

16 ve 30. gün arası

Bu süreçte östrojen seviyesi düşer ve progesteron seviyesi yükselir. Bu dönemde rahim hamileliğe hazırlanır. Olumsuz yönü ise vücudun su tutması, göğüslerin büyümesi. Bu dönemde de seksten uzaklaşırsınız. 

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2012, 12:04