banner116
banner92

Prof. Dr. Mehmet Çelik ADÜ'de Yakın Türk Tarihi'ni anlattı

Adnan Menderes Üniversitesi Rektörlüğü ve Adnan Menderes Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin düzenlemiş olduğu Prof. Dr. Mehmet Çelik’in konuşmacı olarak yer aldığı ‘Adnan Menderes ve Türk Demokrasisinin Gelişimi’ konulu konferans yapıldı.

Prof. Dr. Mehmet Çelik ADÜ'de Yakın Türk Tarihi'ni anlattı
banner94
banner26

ADÜ Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleşen konferansa; ADÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Çetin, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Aydın İl Koordinatörü Erhan Çiftçi, ADÜ öğretim üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Türk Tarih Profesörü ve İslam Bilgini Prof. Dr. Mehmet Çelik konuşmasında, 2. Dünya Savaşı döneminde Türkiye’nin konumu, çok partili sisteme geçiş ve etkileri, bunun akabinde Demokrat Parti dönemi ve Adnan Menderes’in yönetimi olmak üzere yakın tarih hakkında bilgiler verdi.

“GEÇMİŞİN İYİ VE KÖTÜ YÖNLERİNDEN DERSLER ÇIKARILMALI”
Prof. Dr. Mehmet Çelik geçmişin iyi ve kötü yönlerinden dersler çıkararak, günün şartlarına uyum sağlamak gerektiğini vurguladı ve ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir!’ sözünden daha iyi milli iradeyi ifade eden bir söz olmadığını belirtti.

Adnan Menderes’in oldukça tahsilli ve kültürlü olduğunu, halkla yakın iletişim ve ilişki halinde olduğunu ifade eden Çelik, “Adnan Menderes, Türk siyasetçileri içinde, halk tarafından en çok sevilen ve halkı yakından tanıyan ve anlayan siyasetçilerin başında gelir” şeklinde konuştu.
Katılımcılar, televizyon programlarından aşina oldukları Prof. Dr. Mehmet Çelik’e sorularını yönelterek, yakın geçmiş hakkında merak ettiklerinin cevaplarını buldu.

Konferans; Prof. Dr. Mehmet Çelik’e, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu’nun plaket, Adnan Menderes Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Dilşen İnce Erdoğan’ın çiçek takdimi ile son buldu.

2-009.jpg

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2014, 11:07
banner118