banner83

Nazillililer Soma için yürüdü

Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen maden ocağı kazasında yaşanan ölümler, Nazilli’de üniversite öğrencileri ve bazı sivil toplum örgütleri tarafından protesto edildi.

Nazillililer Soma için yürüdü
banner94
banner26

İstasyon Meydanı üzerinde bulunan Atatürk anıtı önünde toplanan üniversiteli grup, yüzlerini kömürle boyayıp ellerinde döviz, pankart ve attıkları sloganlarla Soma’daki maden ocağı kazasını protesto etti. İstasyon Meydanından başlayan ve Ordu Caddesi üzerinden devam eden yürüyüşün ardından grup, Belediye Meydanı’nda bulunan sivil toplum örgütleriyle birleşerek ortak basın açıklaması yaptı.
Yaklaşık 300 kişilik üniversite öğrencisi ve sivil toplum örgütü temsilcisi adına basın açıklaması yapan Adnan Menderes Üniversitesi öğrencisi Sinan Kahraman, “Ölümün kol gezdiği bütün sektörlerde çalışma koşullarının güvenliği ile ilgili bilim inşaları, mühendisler ve çalışanlardan oluşturulacak komitelerin sorumluluğuna devredilmelidir. Maden sektöründe özel girişime son verilmeli, bütün özel madenler kamulaştırılmalıdır. Manisa-Soma’da hayatını kaybedenleri saygıyla anıyor, ailelerine ve çalışma arkadaşlarına baş sağlığı diliyoruz. Göçük altında bırakılan maden işçilerinin de biran önce sağlıklı bir şekilde aramıza katılmalarını umutla bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Basın açıklaması sonrası türküler ve marşlar söyleyen grup, yapılan yarım saatlik oturma eyleminin andından olaysız bir şekilde dağıldı. Bir grup öğrenci ise Atatürk Anıtına giderek ‘Göz yaş yaşlarımız da kara’ yazılı siyah çelenk bıraktı.

2-004.jpg

3-001.jpg

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2014, 17:24

banner102