banner339
banner313

Milli tarıma Aydın dopingi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın "Milli Tarım" projesi kapsamındaki hayvancılıkta yerli üretime dayalı destekleme modeli 600 bin büyük-küçük baş hayvana sahip Aydın'da ilgi gördü.

banner362
Milli tarıma Aydın dopingi
banner385

Aydın İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Altan Bilgen, "Türkiye'deki tezgahlarda Aydın'da üretilen etler yer alıyor. Milli Tarım projesi kapsamında hayvancılık sektörüne destek verilirse bizde kırmızı ette Türkiye'yi şaha kaldırırız" dedi. 
Türkiye'nin canlı hayvan sektörü, Kuşadası'ndaki zirvede buluşacak. GL Platform tarafından 3-6 Kasım tarihleri arasında Kuşadası Efes Kongre Merkezi'nde düzenlenecek Anadolu EXPO 3. Canlı Hayvan Fuarı'nda, Ege'nin en iyi büyükbaş ve küçükbaş ırkları da görücüye çıkacak. 22 ülkeden gelecek alım heyetleriyle birlikte son teknolojik gelişmeler de üreticiyle buluşacak. Fuar Aydın’ın 17 ilçesinden tüm birlik üyeleri ve ziraat odalarıyla birlikte katılacaklarını belirten Aydın İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Altan Bilgen,Aydın’da "340 binin üzerinde büyükbaş hayvan varlığı bulunuyor. Türkiye'de hayvancılıkta ilk sıralarda yer alıyoruz. Bu açıdan baktığımızda fuar yalnızca bölge ekonomisi için değil Türkiye için çok büyük önem taşıyor" dedi.
- AYDIN ETİ MARKA OLDU
Kırmızı et üreticileri için en önemli konunun randıman, fiyatlarda istikrar, düşük girdi maliyetleri olduğuna dikkat çeken Bilgen, "Birlik olarak da hedefimiz hep üreticimizi bu üçlüyle buluşturmak oldu. Bunda da büyük bir ilerleme kaydettik. Çünkü besi hayvancılık sektöründe Aydın artık bir marka haline geldi. Bunun en büyük kanıtı da Türkiye'deki tezgahlarda artık Aydın etinin yer almasıdır" dedi.
Et üretiminde Türkiye'deki ilk 8 kent arasında yer aldıklarına dikkat çeken Bilgen, "Kaba yem maliyetlerimiz Türkiye'deki diğer bölgelere göre daha uygun. Ürettiğimiz hayvanların besiye gidecek olanlarının yüzde 50'sini iç bölgelere satıyoruz. Onlar da bunları tezgahlarına koyuyor. Örneğin biz hayvanı Konya'ya satıyorsak dahi tezgahtaki et Konya'nın değil Aydın'ın. Artık bunun bilinmesi gerekiyor. İstanbul pazarında lüks tezgahlarda Aydın eti satılıyor" diye konuştu.
- MİLLİ TARIMA DESTEK
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in açıkladığı Milli Tarım projesine de destek verdiklerini ifade eden Bilgen, "Yerli hayvancılığı desteklemeyi merkezine alan bu proje çok önemli. Unutmamak lazım, destek ne kadar çok artarsa üretim de o kadar artar. Bu bir kazan-kazan formülüdür. Yerli üretimin desteklenmesi aynı zamanda kayıtdışı ekonomiyi siler atar. Çünkü kayıtdısı kesim ortadan kalkar" dedi. Ancak burada yabancı menşeili hayvan yetiştiricilerinin unutulmaması gerektiğini de söyleyen Bilgen, "Onlar da çok ciddi bir yatırım yaptı. Geçiş sürecinde bu yatırımcılar da projeye dahil edilmeli. Özendiren teşvik eden sistemlerle onlar da desteklenmeli. Et sektörü ne üreticinin ne tüketicinin üzülmesini kaldıracak pozisyonda değil" dedi.
- YAKIŞIKLI DANALAR YARIŞACAK
Anadolu EXPO 3. Canlı Hayvan Fuarı'nda Aydın'ın nitelikli büyükbaş sığırların sergileneceğini de belirten Bilgen "Bu fuar işte tüm bunları rahatça konuşabileceğimiz bir ortamı da sağlayacak. Hepimiz sürdürülebilir hayvancılıktan yanayız. Tüm bunları eğrisiyle doğrusuyla tartışabileceğimiz fuar aynı zamanda sektördeki yenilikleri de görme fırsatı sağlayacak. En verimli besi sığırı yarışması da yapacağız. Aydın İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Üyelerinin En yakışıklı danaları bu fuarda yarışacak" dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2016, 11:29
banner218

banner344

banner343

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k