banner339
banner313

MHP Milletvekili Deniz Depboylu’dan Meclis'te Jeotermal İsyanı

MHP Aydın Milletvekili Deniz Depboylu, Mecliste yaptığı konuşmada Çıldır Havaalanının kullanıma açılması, Aydın ticaretinde serbest bölge kurulmasını, Aydın - Denizli Otobanının tamamlanmasını ve Aydın’daki jeotermal santrallerinin denetlenmesini istedi.

MHP Milletvekili Deniz Depboylu’dan Meclis'te Jeotermal İsyanı
banner401
banner427

MHP Aydın Milletvekili Deniz Depboylu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Serbest Bölge Kanun tasarısının görüşüldüğü genel kurul görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada Aydın’ın belli başlı sorunlarını dile getirdi.

Depboylu’nun konuşmasının satırbaşları şöyle;

Serbest bölgelerin ekonomimize kazandırılması ve getirdikleri ile beraber düzgün yönetilmesi sonucunda ekonomimize katkı sağlaması gerekmektedir.

Öncelikle kendi seçim bölgem olan Aydın için proje kapsamında olan ve yakın zamanda hayata geçmesini beklediğimiz serbest bölge için ilimize katacağı değerler mutlak öneme sahip olacaktır.

Çıldır Havaalanı Ticari Uçuşlara Açılsın

Serbest Bölge sahipliğine aday bir il olarak; bölgemizde yetiştirilen sebze ve meyvelerin tüketiciye daha hızlı ulaşması için, Çıldır Havaalanımızın en azından ticari uçuşlara uygun hale getirilmesini istiyoruz.

Bununla beraber, her seçimde vaat ettiğiniz fakat sürekli ertelenen Aydın – Denizli Otoban hattının bir an önce bitirilmesi gerekiyor.

Aydın Ticaret Borsası’ndan aldığımız verilere göre sadece incirde 2016’da 60 bin ton mahsul toplandı ve ihracat için hala ürün aranıyor.

Aydın ile özdeşleşmiş incir, zeytin ve pamuk gibi dış ticarete uygun ürünlerini işleyip pazarlayabilecekleri bir serbest bölgenin kurulması gerekiyor.

Bu sayede Aydın’ın özellikle gıda üzerine ticari bir merkez haline geleceğini ummaktayız.

Bunun yanında incir kalitemizin devamı için tarla bakım primi gibi bir kaynak yaratılması da gerekmektedir.

Zira sayısı hızla artan ve düzgün işletilmeyen jeotermal santraller tarım alanlarımızı işgal etmektedir.

Jeotermal Santraller Ekolojik Sisteme Zarar Veriyor

Kuruluşu için ÇED raporu almasına bile gerek görmediğiniz bu işletmelerin, çevrelerine ve insanlara zarar vermesini engellemek zorundasınız. Bu işletmelerin denetiminin ne kadar önemli olduğunu anlamak için; santrallerin çevresindeki tarım ürünlerini, su kaynaklarını ve insanları nasıl etkilediğine bakmanız, görmeniz gerekiyor

Dünyanın en kaliteli inciri Aydın’da yetişir. Ve bunun için de iklimimize has nem oranı bu noktada çok önemli bir etkendir.

Zehirli gaz olan kükürt salınımını işletmeler engellese bile havadaki nem oranını değiştirdiği için yakın bir gelecekte şimdi yediğiniz inciri yiyemeyeceksiniz.

Ne yazık ki kontrolsüz bir planlamayla açılan ve denetimi iyi yapılmayan jeotermal santraller ekolojik sisteme zarar veriyor.

Belki duymuşsunuzdur, Germencik’te gerçekleştirilen ÇED toplantısında bir arıcımızın eşi, 450 kovan arısının jeotermalden kaynaklanan ölümü nedeniyle kendisini yakmaya çalıştı. Zamanında müdahale sayesinde çok şükür kurtuldu.

Kovanların sahibi Fadime ve Ahmet Camuz’un, Mart ayında, İl ve ilçe tarım müdürlüklerine, arılarının ölüm sebebinin araştırılması için numunelerle yaptığı başvuru önce dikkate alınmadı.

Daha sonra, il müdürünün değişimi sonrası yenilenen başvuruyla, Ağustos ayında talebe cevap verilerek müfettiş gönderildi.

Onlar da olayın gerçekleşmesinden dört ay sonra, ölmüş arıları bulamadıkları için bahsedilen olay yoktur diye tutanak tutular.

Vatandaşın jeotermal firmasına açtığı dava sonrasında, firma muhtemelen, ödeyeceği cezaların yanında küçük kalacak bir rakam olacağı için zararını giderelim diye vatandaşla anlaşma yoluna gitti. Ancak öğrendiğimize göre sonra anlaşmaktan da vaz geçti.

Devletin görevi öncelikle Aziz milletimizin haklarını korumak; haksızlığa uğrayanlara yardım etmektir.

Devletin memuru ve amiri işlemleri zamanında yapmak zorundadır.

Tabi ki jeotermal değerlendirilmesi gereken bir kaynaktır.

Fakat yöre insanlarının sağlığını hiçe sayarak, çevreye zarar verecek şekilde denetimsiz çalışan ve sayıları hızla artan bu santrallerin bir disipline bağlı tutulması gerekiyor.

 

 

 

Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 11:33
banner218