banner83

Kuşadası turizmde çiçek açacak

Kuşadası Belediyesi, Pamukkale Üniversitesi ve EKODOSD işbirliğiyle yürütülen “Kuşadası Bitkileri” envanter çalışması sonucunda dünyada sadece Kuşadası’nda yetişen “Tüllüşah” isimli bitki türü bulundu.

Kuşadası turizmde çiçek açacak
banner94
banner26

AYDINPOST HABER SİTESİ/MURAT UÇKAÇ-Tüllüşah (Aydın Gaşağı) olarak bilinen Centaurea Mykalea, Anavatanı Kuşadası olup, ilk defa Kuşadası’ndan toplanarak bilim dünyasına tanıtılmış ve adını Samsun Dağları’nın antik ismi olan Mykale’den almıştır.

Yürütülen Kuşadası bitkileri envanteri çalışmaları kapsamında Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Ali Çelik ve EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü bugün Tüllüşah fidanlarını Gazibeğendi mevkiine dikti. Dünya sadece Kuşadası’nda yetişen Tüllüşah’ın tohumlarını laboratuar ortamında detaylı olarak incelemek ve koruma altına almak için çalışmaların devam edeceğini belirten EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü “Yürütülen çalışmalar sonunda Tüllüşah’ın tohumları toplayarak çimlendireceğiz. Daha sonra tekrar doğal ortamlarına aktarma çalışmaları yapacağız. Buna ek olarak doğal ortamda yetişen fideleri, doğal botanik parkı içerisine transfer ederek koruma çalışmalarını yürüteceğiz” dedi.

BOTANİK TURİZMİ İÇİN CAZİP BİR TÜR

Daha sonra konuşan Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Ali Çelik, botanik turizmiyle ilgilenenler için Tüllüşah’ın cazip bir tür olduğunu belirterek “Dünyada sadece bu bölgede yetişen endemik bir tür olması nedeniyle Tüllüşah, Kuşadası tanıtımlarında da kullanılabilecek değerli bir bitki olup, botanik turizmi yapanlara cazip gelecek önemli bir türdür. Çok az kalması ve yaşam alanlarının tahrip olması nedeniyle, bu önemli bitkinin tanıtılması ve korunması gerekmektedir. Araştırıldığında Kuşadası’nda önemli birçok doğal kaynak türlerinin var olduğu, ancak bu türlerin bulunduğu habitatların her an tahribatlarla karşılaşabileceği görülmektedir. Kuşadası’nda tespit ettiğimiz başta Tüllüşah (Aydın Gaşağı) olmak üzere, Tüylü Çan Çiçeği, Kıyı Sarımsağı, Aydın Ölmez Çiçeği ve Anadolu Ebegümeci gibi endemik ve nadir türlerin tanıtımına yönelik, kent içine tanıtım panoları yapılması ve tanıtım broşürlerin bastırılması için, Kuşadası Belediyesi’yle ortak çalışmalar yapacağız. Bu önemli değerlerin korunması için, hem tanıtım hem de bilinçlendirme çalışmalarımız devam edecektir” ifadelerini kullandı.

KORUNMASINA ÖZEN GÖSTERİLMELİ

banner103
Prof.Dr. Ali Çelik sözlerine şu şekilde devam etti: ”Tüllüşah, ülkemizin bitki türü sayısı bakımından en zengin olan Centaurea cinsi içerisinde yer almaktadır. Günümüzde bu bitkilerden elde edilen etken maddeler tıbbi çalışmalarda, özellikle de kanser araştırmalarında kullanılmaktadır. Yapılaşma baskısının olmadığı kent içerisindeki doğal habitatlarda kendilerini koruduğu görülmektedir. İleride birçok bilimsel çalışmaya malzeme olacak türlerin, doğal habitatlarının korunmasına özen gösterilmelidir” dedi.

a.jpg

dsc_0315.jpg

dsc_0338.jpg

dsc_0350.jpg

dsc_0356.jpg

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2014, 12:04

banner102