banner83

Kuşadası'nda 'parkıma dokunma' eylemi

Kuşadası’nın en önemli ve en büyük parkları arasında yer alan Atatürk Bulvarı üzerindeki Kasım Parkı’nın bir bölümüne hükümet konağı ve resmi binaların yapılacağı iddiası üzerine bir grup vatandaş tarafından Kasım Yaman Parkı Platformu kuruldu.

Kuşadası'nda 'parkıma dokunma' eylemi
banner94
banner26

Kuşadası’nın en önemli ve en büyük parkları arasında yer alan Atatürk Bulvarı üzerindeki Kasım Parkı’nın bir bölümüne hükümet konağı ve resmi binaların yapılacağı iddiası üzerine bir grup vatandaş tarafından Kasım Yaman Parkı Platformu kuruldu. 

Kasım Yaman Parkı yeşil kalsın sloganıyla her gün akşam parkta buluşan yaklaşık 50 kişilik grup, park içerisinde ve bölgede hükümet konağı ve resmi kurum binalarının yapılmaması için eylem yapmaya başladı. 

Kuşadası’nda Kasım Yaman Parkı için başlayan tartışma Kaymakamlığın Kasım Yaman parkı çevresinde bulunan eski devlet hastanesi binası ile mevcut tarım müdürlüğü, milli park şefliği ve orman müdürlüğü binaları yerine yeni bir hükümet konağı ile resmi kurum binaları yapma teklifi üzerine başladı. Kuşadası Kaymakamlığı’nın teklifini görüşen Kuşadası Belediye Meclisi, konuyu imar ve hukuk komisyonlarına havale ederek, görüşülmesini istedi. Bu gelişmeler yaşanırken, bir grup Kuşadalı, sosyal medya üzerinden örgütlenerek, “ Kuşadası Kasım Yaman Parkı’nda Hükümet Konağı İstemiyor! Kasım Yaman Parkı “ yeşil kalsın sloganıyla “ Kasım Yaman Parkı Platformu “ kurdu. Sosyal medyadan örgütlenen grup, daha sonra Kutes Cafe’de buluşarak, bir toplantı yaptı ve Kasım Yaman Parkı çevresine hükümet konağı ve resmi kurum binası yapılmaması için her akşam Saat: 18.00’de Kasım Yaman parkı’nda buluşarak, eylem kararı aldı.

Bu kararın ardından, her gün Saat: 18.00’de Kasım Yaman Parkı’nda buluşan Kasım Yaman Parkı Platformu üyeleri, “ Parkıma Dokunma “ eylemi yapmaya başladı. Yaklaşık 50 kişilik grup, ayrıca Kasım Yaman Parkı Platformu olarak bir de basın açıklaması yaptı. “ Kasım Yaman Parkı Yeşil Kalsın “ sloganıyla yapılan açıklamada, şu görüşlere yer verildi: “ Parkımızda Hükümet Konağı İstemiyoruz!. Son günlerde Kasım Yaman Parkı’nın da içinde yer aldığı eski Hastanen bir bölümü ve İlçe Orman İşletme alanında Hükümet Konağı yapılmak istenmesini kaygıyla karşılıyoruz. Kentlerde kamu hizmetlerinin farklı noktalarda bulunması, hizmet kalitesi ve zaman acısından sıkıntıya yol açmaktadır. Bunların toplu hale getirilmesi bizler tarafından da uzun süredir bir durum idi. Kent merkezlerinde araç trafiği acısından da sıkıntı yaratan bu hizmetlerin, kente yük getirmeyen bir alanda toplanması, boşalacak kamu binalarının ise kentin kültürel-sosyal yaşamına uygun düzenlenmesi çağdaş bir kent açısından da zorunludur. Kentimizin en eski ve şehir merkezinde en önemli yeşil alanı olan Kasım Yaman Parkı çevresindeki kamu binaları yıkılarak daha da genişletilmesi ve düzenlenmesi gerekirken, “kentin merkezi idare binalarının bir yere toplanması“ kaygısıyla bu alanda 1500 metrekare tabanlı ve 3-4 katlı bir blok yapı önerilmesi yaşana bilir bir kent anlayışına uymamaktadır. Burada düşünülen Hükümet Konağı; Kentin can alıcı noktasında araç trafiğini yoğunlaştıracağı gibi, parka ve çevresine ciddi biçimde baskı uygulayacaktır. Kentimize, yeşil alanlarımıza, parkımıza sahip çıkma derdinde olan ve daha yaşanabilir bir kenti savunanlar olarak; Hükümet Konağının (Kamu idari birimlerinin) kente yük getirmeyecek bir alana taşınması, Kent merkezinde boşalan kamu yapılarının da kentin sosyal gereksinimlerine uygun düzenlenmesi, Kasım Yaman Parkı çevresinde bulunan Orman İşletme Şefliği ve eski Hastane’nin (mahalleye hizmet eden poliklinikler kalmak kaydı ile) yıkılarak parkın çevresi ile birlikte yeniden düzenlenmesini doğru buluyoruz. Kentin en geniş kesimlerinin Kasım Yaman Parkı konusunda bizlerle aynı düşündüğünü bilerek; bu alanda Hükümet Konağı projesinin durdurulmasını ve biz kentlilerin kaygılarının hızla sona erdirilmesini istiyoruz. Kasım Yaman Parkında Hükümet Konağı istemiyoruz. Parkın içinde ve çevresindeki binaların yıkılması ve parkın genişletilmesini istiyoruz “

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2014, 15:14

banner102