banner339
banner313

Kuşadası Kongre Merkezinde kriz derinleşti: TÜRSAB, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na temsil yetkisi tanımadı

Dün gerçekleştirilen Kuşadası Efes Kongre Merkezi (KOMER) genel kurulundan tarihi bir karar çıktı. Beş kişilik yönetim kurulu oluşturulması gündemiyle toplanan KOMER genel kurulunda yüzde ellinin üzerinde hisseye sahip büyük ortak TÜRSAB, yüzde otuz yedi hisseye sahip Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın temsil edilmesine izin vermedi.

Kuşadası Kongre Merkezinde kriz derinleşti: TÜRSAB, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na temsil yetkisi tanımadı
banner475

Kaynaklardan alınan bilgiye göre divana 5 kişilik çarşaf liste ile öneri veren TÜRSAB, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın aday gösterdiği İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer’i veto etti. Böylece yönetim kurulu üyelerinin tamamı TÜRSAB’dan oluştu.
Toplantı sırasında Aydın Valiliği’ni temsil eden Metin Akar’ın TÜRSAB’ı “Yanlış yapıyorsunuz, böyle bir organizasyon Valilik ve Bakanlık olmadan yürütülemez” uyarısına aldırış etmedi.
Diğer taraftan Aydın Valiliği, Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası Ticaret Odası’nın, bakanlık önerisi yönetim kurulu üyesine evet oyu kullandığı ancak TÜRSAB’ın tutumunu değiştirmeyi kabul etmediği öğrenildi.
Peki, şimdi ne olacak?
400 milyon TL’ye yakın bir maliyetle inşası tamamlanan KOMER’in faaliyete geçememesine rağmen 120 milyon TL civarında borcu bulunuyor. 
Hâlihazırda KOMER’de hissedar olan TÜRSAB iştirakinin da iflas edeceği konuşulurken, TÜRSAB’ın devleti çözüm ortağı olarak kabul etmemesi büyük tartışma yarattı.
Sonuç olarak KOMER’in yoluna Kültür ve Turizm Bakanlığı temsiliyeti olmadan, sadece TÜRSAB yönetimi ile devam edeceği anlaşıldı.

banner218