banner83

Kronik Tıkayıcı Hava Yolu Hastalığı (KOAH) yeni tedavi yöntemi olan ' Balon tedavisi' Aydın'da yapılıyor.

Dünyada en sık görülen  üçüncü ölüm nedeni olan ve 40 yaş üstü her beş kişide görülen KOAH rahatsızlığının en büyük nedenlerinin başında tütün ürünleri kullanımı, çevresel faktörler  bazen kalıksal faktörlerin geldiğini belirten Aydın Atatürk Devlet Hastanesi operatör Doktor Ahmet Kılıç, hastalığın önlenebilir ve tedavi edilebilir olduğunu belirtti.

Kronik Tıkayıcı Hava Yolu Hastalığı (KOAH) yeni tedavi yöntemi olan ' Balon tedavisi' Aydın'da yapılıyor.
banner94
banner26

Toplumumuzda her beş kişiden birinde KOAH hastalığı olduğunu ifade eden Opr .Dr Ahmet Kılıç “Oysa  10 KOAH hastasından sadece biri doktora başvuruyor, ve doğru tanı alabiliyor. Öksürük, balgam, nefes darlığı, hışıltılı solunum gibi belirtiler ile ortaya çıkan KOAH hastalığının en büyük nedeni tütün ürünleri kullanımından kaynaklanıyor.Hastalığa nefes ölçüm testi olarak bilinen solunum fonksiyon testi  yapılarak ve gerekli durumlarda basit bir akciğer film ya da bilgisaraylı tomogrofi ile çok kolay tanı koyulabiliyor. KOAH 20 yıl günde bir paket sigara kullanımı sonrasında ortaya çıkıyor. KOAH Dünyada her yıl 2.9 milyon kişinin ölümüne neden oluyor. Ülkemizde KOAH görülme sıklığı 40 yaş üstü  yetişkinlerde yüzde 15- 20 aralığında. Ülkemizde yaklaşık beş milyona yakın KOAH hastasının sadece 300 bin ile 500 bin kişi kendisinde bu hastalığın olduğunu biliyor” dedi.

BRONŞLAR GENİŞLETİLEREK TEDAVİ EDİLİYOR

Tıp biliminin ilerlemesi ile birlikte yeni ve etkili tedavi yöntemlerinin görülmeye başlandığını dile getiren Aydın Atatürk Devlet Hastanesi Opr. Dr. Ahmet Kılıç “ Son yıllarda KOAH hastalığının tedavisinde ilaç tedavisinin yanı sıra uygun seçilmiş hastalarda girişimsel yöntemlerde kullanılmaktadır. Türkiye’de birkaç merkezde uygulanan  ve ilimizde ilk kez Aydın Atatürk Devlet Hastanesinde  başladığımız “KOAH balon tedavisi” ile hastalığın özellikle amfizem adı verilen şeklinde “ bronkoskop” adı verilen kameralı sistemle solunum yollarına girilerek “Valv” ya da “coil”  adı verilen cihazlar yerleştirilerek şişkin olan akciğerlerin hacmi küçültülmekte ve hastalar bundan fayda görmektedir.” Diye konuştu. KOAH hastalarına yönelik “Balon tedavisi” hakkında da bilgi veren Dr. Kılıç “ Tıbbi adı “Bronchol Muco Cleaner” balon uygulamasında amaç bronşlardaki sekrosyonların  temizlenerek hastanın rahatlamasıdır. Başta sigara olmak üzere bir çok çevresel etki olmak üzere  KOAH gelişen hastalarda, solunum yollarında daralma ile birlikte balgam yapan hücrelerde sayıca artışa bağlı olarak sekresyon artışı olmaktadır. Balon tedavisi yönteminde, ameliyathane şartlarında  genel anestezi altında “bronkoskop “ cihazı ile hastanın solunum yollarına girilerek, ulaşılabilen küçük hava yolları bronş çapına uygun olarak seçilen balon ile birkaç saat içinde tek, tek mekanik olarak temizlenmektedir. Burada kazıyıcı özelliği olan bir örgü ile kaplanmış şekilde özel olarak tasarlanmış balon, bir elektronik pompa yardımı ile ayarlanabilir basınç ve frekansla  şişirilip bronşlara uygulanmakta ve kalınlaşmış iç tabaka tekrar eski haline getirilerek bronşların genişletilmesi sağlanmaktadır. “ Bu tedaviyi uygulanan hastaların ertesi günü taburcu edildiğini belirten Opr. Dr. Ahmet Kılıç “ kolay uygulanabilir rahatlatıcı bir yöntemdir. Kişiye göre değişmekle birlikte uzun süre semtoplar azalmakta ve efor kapasitesi artmaktadır. Hastaların tekrar sigara kullanmaması ve ilaçlarını kullanması çok önemlidir.” dedi.     

7a59ee02-dfff-4e84-9e78-015330ce3c48.jpg 

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2019, 16:47

banner102