banner4

Kahve içmeyi seviyormusunuz?

New York’taki Mount Sinai Üniversitesi araştırmacıları, kahvenin beyin hastalıkları ya da yaşlanmaya bağlı unutkanlıktan mustarip kişilerde belleği güçlendirebileceğini ve hatta semptomların ortaya çıkmasını engelleyebileceğini ileri sürdü.

Kahve içmeyi seviyormusunuz?
banner26

KAFEİN ALZHEİMER HASTASI FARELERİN HAFIZASINI GÜÇLENDİRDİ

Kafein, Alzheimer belirtileri gösteren yaşlı farelerin hafızasını güçlendirdi ve hayvanların beynindeki zehirli plakların sayısını azalttı.
ABD'deki Florida Üniversitesinden Gary Arendash ve ekibi, Alzheimer belirtilerini gösteren 55 fareden yarısına 1,5 mg (insanlarda günde 5 fincan kahve ya da 14 bardak çaya eş değer 500 mg kafein) suya karıştırılmış kafein verdi. Farelerin diğer yarısıysa sadece su içti.

2 ayın sonunda kafein içen 18-19 aylık fareler hafıza, tanıma gibi testlerde daha başarılı oldu. Ayrıca araştırmacılar bu farelerin beyninde hastalığa yol açan plakların yüzde 50 az oluştuğunu gördü.

Araştırmacılar, kafeinin amiloid maddesini oluşturan beta A peptidinin salgılanmasını azaltması sayesinde unutkanlığın giderilebileceğini vurguladılar.

Ancak bilim adamları araştırmanın fareler üzerinde yapıldığını hatırlatarak, insanlardaki etkilerin henüz bilinmediğine, başka araştırmaların yapılması gerektiğine dikkati çektiler.
 

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2012, 18:49