banner339
banner274

Irak Büyükelçisi'nden Küstah Açıklama: Geri Adım Atmazlarsa Tavrımız Farklı Olur

Irak'ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi, küstah açıklamalar yaparak Türkiye'yi tehdit etti: Geri adım atmazlarsa tavrımız farklı olur.

Irak Büyükelçisi'nden Küstah Açıklama: Geri Adım Atmazlarsa Tavrımız Farklı Olur
banner401
banner399

Irak'ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi, Barzani'nin sitesi Rudaw'a konuştu. Büyükelçi, küstah açıklamalar yaparak Türkiye'yi tehdit etti. "Türkiye toprak bütünlüğümüze saygı göstermeli. Eğer bu konuda geri adım atmazlarsa tavrımız farklı olur" dedi.

Rûdaw'a konuşan Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi, Türkiye ile Bağdat arasında yaşanan Başika krizini değerlendirdi.

"GERİ ADIM ATMAZLARSA TAVRIMIZ FARKLI OLUR"

Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi, Başika'da Türk askerlerinin Irak'ın egemenliğini ihlal ettiğini söyledi.

Büyükelçi, "Türkiye toprak bütünlüğümüze saygı göstermeli. Eğer bu konuda geri adım atmazlarsa tavrımız farklı olur. Irak'ta bulunan tüm güçler Irak Hükümeti'nin bilgisi dahilinde orada buluyor ancak Türkiye'nin oradaki varlığı illegaldir" ifadelerini kullandı.

"BU ANLAŞMA BİZİM İÇİN GEÇERLİ DEĞİL"

Bağdat Büyükelçisi, "Türkiye eski Musul Valisi ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile anlaştığını söylüyor ancak bu anlaşma bizim için geçerli değildir" diye konuştu.

Bu konuda henüz Türk yetkililerle yüzyüze görüşmediklerini belirten Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi, her iki tarafında sert açıklamalardan kaçınması gerektiğine vurgu yaptı.

"IRAK FEDERAL BİR ÜLKEDİR"

Türkiye yerkililerinin "Irak parçalanmış bir ülkedir" sözlerini de sert bir şekilde eleştiren Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi, "Irak federal bir ülkedir. Güçlü merkezi bir yönetimi olmasa da meşru bir yönetime sahiptir. Kaldı ki bu konu Türkiye'yi ilgilendirmiyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2016, 13:27
banner218