banner339
banner274

Germencikli Elanur, Tedavisi İçin Yardım Bekliyor

Belden aşağısı tutmayan, görme ve konuşma yetisini kaybeden 13 aylık Germencikli Elanur Gümüş'ün maddi durumu yeterli olmayan ailesi tedavisi için yetkililerden ve hayırseverlerden yardım istedi.

Germencikli Elanur, Tedavisi İçin Yardım Bekliyor
banner401
banner427

Aydın'ın Germencik ilçesinde, doğumundan dört ay sonra epilepsi (sarılık) teşhisi konulan ancak doktorların henüz teşhis konulamayan başka bir rahatsızlığı daha olabileceğini belirttiği ve geçirdiği nöbetler nedeniyle belden aşağısı tutmayan, görme ve konuşma yetisini kaybeden 13 aylık Elanur Gümüş'ün maddi durumu yeterli olmayan ailesi tedavisi için yetkililerden ve hayırseverlerden yardım istedi.

Ortaklar mahallesinde yaşayan Cahit Gümüş (38) ve Güler Gümüş (35) çiftinin, üç çocuğundan 13 aylık olan Elanur Gümüş, dört aylık bebekken rahatsızlandı.

İzmir Behçet Uz Çocuk Sağılığı ve Hastalıkları Hastanesi'nde minik Elanur'a sarılık teşhisi konulup, tedavisine başlandı. Tedavisi sırasında sık sık nöbet geçiren Elanur, görme ve konuşma yetisini kaybetti. Minik Elanur'un belden aşağısı da felç oldu. Yatağa bağımlı olarak oksijen verilerek yaşatılan Elanur, geçen 30 Haziran'da 17 gün yoğun bakımda tutuldu, o günden sonra da hep hastanelerde kaldı. Son olarak geçen 10 Ekim'de Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edilen Elanur, burada da 18 Aralık'a kadar yoğun bakıda tutuldu. Doktorlar, ailesine epilepsi hastalığı haricinde altta yatan başka bir hastalığın olduğunu söyledi.

Hastanede yoğun bakımdayken geçirdiği nöbet nedeniyle kısa bir süre kalbi duran kızının 14 gün bilinci kapalı kaldığını anlatan Güler Gümüş, "Kendine geldiğinde gözleri görmez oldu. Evde cihaza bağlı olarak yaşayacağını söylediler. Bizde 'Hiç olmazsa çocuk nefes alsın ama yanımızda olsun' dedik, kendisini eve çıkardık. Mamayla beslerebiliyor. Mamasının fiyatı ise 550 TL. Bunun 150'sini ancak devlet karşılıyor. Yavrum için hergün gözyaşı döküyorum. Yavrumu ne olur kurtarsınlar" dedi.

"TAHLİL İÇİN YAKLAŞIK 6 BİN LİRA GEREKİYOR"

Kızının yanında olabilmek için şoförlüğü bırakan Cahit Gümüş ise "Elanur'un bakımı ağır olduğu için işimden sürekli izin almak zorunda kalıyordum.

Kamyon şoförlüğü yaptığım için sürekli şehir dışına çıkmak zorundaydım. Ben şehir dışındayken eşim kızımıza bakmakta zorlanıyordu. Çaresiz kalıp, işi bıraktım. İştn ayrılınca maddi olarak tükendik. Doktorlar kızımın her geçen gün ilerleyen uyuyan hastalığına teşhis koymaya çalışıyor. Ancak, halen bir sonuç alınamadı. Yunt dışında bir tahlilinin yapılmazsı gerekiyor. Tahlilin fiyatı 6 bin lira civarındaşymı. Ancak, yaptırcak ekonomik gücümüz yok. kızım cihaza bağlı yaşadığı için elektrik faturası bile 430 lira geliyor. Ödemekte zorlanıyoruz. Kızım için gerekli olan oksijen tüpü ve diğer çihazları otomobilimi satarak aldım. Elektrik kesintisi olduğunda zorda kalmayalım diye bir de jenaratör aldım. Ancak, artık dayanacak gücüm kalmadı. Kızım her geçen gün gözümün önünde eriyor. Yetkililelerden ve hayırseverlerden kızımın tedavisi için yardım bekliyoruz" diye konuştu.

Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 09:39
banner218