banner339
banner313

Geleneksel Nazilli Rahvan At Yarışlarına yoğun ilgi

Nazilli Belediyesi’nin bu yıl 5.’sini düzenlendiği geleneksel Rahvan At Yarışları Nazilli Sümer Sahası’nın yanındaki koşu pistinde gerçekleştirildi.

Geleneksel Nazilli Rahvan At Yarışlarına yoğun ilgi
banner401
banner427

Türkiye’nin dört bir yanından 200 at ve jokeyin katıldığı yarışları, yaklaşık 5 bin kişi gün boyu büyük bir ilgiyle izledi.

Nazilli Belediyesi tarafından 5. kez düzenlenen geleneksel rahvan at yarışları yapıldı. Nazilli Sümer Sahası'nın yanındaki koşu pistinde gerçekleştirilen yarışlarda, Afyonkarahisar, Uşak, Manisa, İzmir, Bursa, Kayseri, Konya, Çanakkale, Hatay, Muğla, Antalya ve Aydın’ın çeşitli ilçelerinden gelen yaklaşık 200 at ve jokey katıldı.

Nazilli Belediyesi 5. Rahvan At Yarışlarını, genç yaşlı binlerce vatandaş ilgi izledi. Günün erken saatlerinde koşu pistine akın etmeye başlayan Rahvan at yarışı tutkunlarının kimi tribünden, kimi ise koşu pisti etrafında mangal keyfi yaparak yarışları izledi. Yarışmanın sonunda dereceye giren Toz Koparan’da; 1-İsmet Öge, 2-Ali Boz Yiğit, 3-Şevket Yapar, (3’lü Taylar)’da; 1-Ahmet Solak, 2-Yakup Serçe, 3-Şevket Yapar, (4’lü Taylarda; 1-Kamil Aşan, 2-Mehmet Barut, 3-Hüseyin Elbir, Taze 5’li Bayrakta; 1-Kemal Dinenmez, Büyük Destede; 1-Ömer Özpekcan, 2-Abduraman Demir, 3-Şevket Yapar, Küçük Ortada; 1-Kasap Kadir, 2-Ali Çelik, 3-Cengiz Cenk, Büyük Orta ; 1-Şeref Alpata, 2-Aşçı Halil İbrahim, 3-Servet Erişgen, Baş Alt’nda; 1-İhsan Koçkan, 2-Adnan Burgaz, 3-Mehmet Barut, Baş; 1-Haluk Alıcık, 2-Hasan Aslanda, 3-Ali Dedeoğlu, İtal B’de; 1-Ali Baranak, 2-Abdulrahim Baranak, 3-Şevket Yapar, İtal A’da; 1-Haluk Alıcık, 2-Ahmet Gökçe ve 3-Aslan Dağlı’nın ödülleri Nazilli Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Özkan tarafından verildi.

Belediyelerin yol, kanal, park, otopark gibi hizmetlerin yanı sıra sosyal belediyeciliğe de önem vermesi durumunda gerçek anlamda başarılı olabildiğini ifade eden Başkan Haluk Alıcık, “Viyana kapılarına kadar atla gitmiş bir milletin torunlarıyız. Ata sporumuzu yaşatmak adına olan bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi. Türkiye'nin birçok ilinden rahvan atlarının yarışmak için Nazilli'ye geldiğini belirten Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, "Atalarımızın yaşantı biçimi olan göçebe hayatta en önemli unsurların başında at gelmektedir. Atların ise daha iyi ve daha kaliteli olması açısından düzenlenen çeşitli yarışmaların başında rahvan at yarışları gelir. Atalarımız bu yarışlarla atlarının gücünü, savaş sanatını ve becerilerini test ederler. Bizler ise günümüzde bu kültürün yaşatılmasını arzuluyoruz. Osmanlı’dan beri yapılan önemli bir spor dalı olan bu yarışları düzenleyerek binlerce kişiye bu coşkuyu yaşattırmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

nazilli-rahvan-at-yarislari.jpg

nazilli-rahvan-at-yarislari2.jpg

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2016, 10:49
banner218