banner83

Dünya Süt Günü'nde sütlaçlı kutlama

Aydın'ın merkez Efeler ilçesinde, Dünya Süt Günü Etkinlikleri kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından binlerce kişiye sütlaç dağıtıldı.

Dünya Süt Günü'nde sütlaçlı kutlama
banner94
banner26

Aydın Efeler ilçesi Atatürk Kent Meydanında gerçekleşen Dünya Süt Günü kutlamaları kapsamında Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal’ın da katıldığı etkinlikte binlerce kişiye sütlaç dağıtıldı.

21 Mayıs Dünya Süt günü dolayısıyla yaptığı açıklamada beslenmede sütün oldukça önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Aydı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, “Bir toplumun gücü ve sağlığı o toplumu oluşturan bireylerin gücü ve sağlığıyla doğrudan ilişkilidir. Ülkemizde çocuk ve genç nüfusun fazlalığını göz önüne aldığımızda bu bireylerin dengeli ve sağlıklı beslenmeleri toplumumuzun gelecekteki gücü ve sağlığını belirleyecektir. Özellikle vücudumuzun temel yapısının oluştuğu okul öncesi dönem ve hızlı büyümenin yaşandığı okul döneminde süt ve süt ürünleri tüketimi büyük önem arz etmektedir. Süt, pek çok besin öyesi bakımından çok iyi bir kaynaktır. Özellikle çocuklarda büyümeye, İçerdiği kalsiyum sayesinde kemiklerin ve dişlerin oluşumuna, bağışıklık sisteminin güçlenmesine, sinir ve sindirim sisteminin düzenlenmesine, ileri yaşlarda ise kemik erimesine karşı etkileri göz ardı edilemeyecek kadar fazladır” dedi.

“ÜLKEMİZDE KİŞİ BAŞI SÜT TÜKETİMİ OLDUKÇA DÜŞÜK”
Yapılan araştırmalar sonucunda süt ve süt ürünleri tüketiminin ülkemizde önerilen miktarın altında kaldığını işaret eden Köksal, “Avrupa ülkelerinde ortalama yıllık kişi başı süt tüketimi 90-100 litre arasında iken, ülkemizde kişi başı süt tüketimi ancak 20-30 litre arasındadır. Oldukça düşük olan bu miktarın yükseltilmesi, sütün yararlarının doğru zamanda ve doğru yöntemlerle topluma anlatılması ve bu konuda farkındalığın artırılmasıyla sağlanabilecektir. 2012 tarihinden itibaren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Ulusal Süt Konseyince başlatılan ‘Okul Sütü Akıl Küpü’ Projesi çerçevesinde okullarda gerçekleştirilen süt dağıtımı ile sağlıklı gelecek nesillerin ilk tohumları atılmıştır” diye konuştu.

“ÇOCUKLARIMIZA ÖRNEK OLMAMIZ GEREKİYOR”
Süt hakkında toplumu bilinçlendirmek ve tüketimini arttırmasını teşvik etmek amacıyla Dünya Süt Gününün düzenlendiğini kaydeden Köksal, “Sütün insan sağlığı açısından öneminin vurgulanması, toplumun bu bağlamda bilinçlendirilmesi ve tüketimin artırılması amacıyla her yıl 21 Mayıs günü "Dünya Süt Günü" olarak kutlanmakta, gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle kamuoyunun konunun önemine olan ilgisi artırılmaya çalışılmaktadır. Ülkemizde süt tüketiminin artırılması amacıyla biz yetişkinlerin de, üzerimize düşen görevi yerine getirmemiz ve süt tüketerek çocuklarımıza örnek olmamız gerektiğine inanıyor, Dünya Süt Günü'nüzü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

dunya-sut-gununde-sutlacli-kutlama2.jpg

dunya-sut-gununde-sutlacli-kutlama3.jpg

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2014, 15:49

banner102