banner158

Dövme Hepatit C yapıyor

Bilim adamları, vücuduna dövme yaptıranlarda Hepatit C hastalığı riskinin yüksek olduğunu belirlediler.

Dövme Hepatit C yapıyor

British Columbia Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, vücuduna dövme yaptıran kişilere Hepatit C ve diğer kan hastalıklarının bulaşma riskinin yüksek olduğu tespit edildi.

Kanada, İran, İtalya, Brezilya ve Amerika'nın da dâhil olduğu 30 ülkede gerçekleştirilen araştırmada, dövmeden sonra görülen Hepatit C vakalarının doğrudan dövme sayısıyla ilgili olduğunu açıkladılar.

International Journal of Infectious Diseases isimli dergide yer alan çalışmada, dövme işlemi sırasında, renk pigmentlerini enjekte etmek için cilde saniyede 80-150 kez iğne battığı belirtildi. Dövme yaparken kullanılan aletlerin sterilize edilmeden ya da doğru hijyen tekniklerine uyulmadan kullanılması halinde enfeksiyonun diğer insanlara bulaşabileceği kaydedildi.

Ayrıca, dövmede kullanılan boyaların da steril kaplarda bulunmadığını belirten araştırmacılar, bunların da enfeksiyonların bulaşmasında taşıyıcı rolü oynadığı ifade edildi.

Araştırmaya göre, dövmeyle bağlantılı diğer riskler arasında alerjik reaksiyonlar, HIV, Hepatit B, bakteriyel veya mantar enfeksiyonu gibi ciddi sağlık sorunları bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2010, 04:26
banner192