banner4
banner23

Diş çürüğü hastalığa davetiye çıkarıyor

Kırıkkale Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dr. Adnan Tezel, kentte yapılan araştırmada, her 10 kişiden 9'unun dişlerinin çürük olduğunun ortaya çıktığını söyledi. Tedavi edilmeyen diş çürükleri ve diş eti yıpranmaları ise şiddetli gaz ve ülser gibi m

Diş çürüğü hastalığa davetiye çıkarıyor
banner19

 

Dr. Adnan Tezel, "Diş çürükleri ve diş eti hastalıkları hayat kalitesini etkilemektedir. Çürüklerin dolayı olarak mide, kalp ve damar hastalıkları ile diş kaybından kaynaklı konuşma bozukluklarına yol açmaktadır" dedi.

Diş çürüklerinin besin tüketiminde vücudu etkilediğini ifade eden Dr. Adnan Tezel, "Doğru düzgün çiğnenmeyen lokmalar metabolizmamızı hızlı bir şekilde çalıştırarak midemizin gereğinden fazla asit üretmesine sebep olur. Dişler arasında bir çürük varsa, mikroorganizmalar bu virüsler ile devamlı bir savaş halinde olur ve vücut direnci de gittikçe düşer. Normalde üşütmeyeceğimiz hafif bir rüzgarda, dişimiz çürük olduğu için hasta oluruz" diye konuştu.

Eksik diş konuşma bozukluğuna yol açıyor

Dr. Tezel, Kırıkkale'de diş sağlığı istatistiklerinin kötü bir tablo ortaya koyduğunu belirterek, "Yapılan araştırmalara göre, her 10 kişiden 9'unun ağzında çürük diş var. Bazı insanlar, 'Nasıl olsa 32 tane dişimiz var, biri çürürse diğerini kullanırız' diye düşünüyor. Çekilen dişin yerini başka bir diş dolduramıyor. Bu da vücudumuzda fonksiyon eksikliğine yol açıyor. Ayrıca eksik diş nedeniyle çenede kayma ve konuşma bozuklukları ortaya çıkıyor. Tedavi edilmeyen diş çürükleri ve diş eti yıpranmaları şiddetli gaz ve ülser gibi mide rahatsızlıklarına sebep oluyor. Eksik dişten dolayı kayma yapacak olan çene, migren ve baş ağrıları da ortaya çıkarabiliyor" dedi.

Beyazlatma, dişin yapısını bozuyor

Dr. Tezel, keyfi olarak dişlerin beyazlatılmamasını, bunun dişin organik yapısını bozduğunu söyledi. Dr. Tezel, "Dişleri beyazlatan ilaçların bir kısmı çizerek beyazlatmakta ve dişleri yıpratmaktadır. Diş beyazlatması yapıldıktan sonra en az yılda bir kere tekrar bu işlemi uygulamak gerekir. Dişimizin sağlığı ve beyaz olması açısından yapılması gereken, günde 3 kez fırçalayıp, bakteriyi uzaklaştırmaktır. Böylece artı bir işleme gerek kalmayacaktır" diye konuştu.

Marketlerde dişleri beyazlatma amacıyla satılan ürünlerin gelişigüzel kullanıldığı zaman diş ve diş etleri için tehlike oluşturduğuna da dikkati çeken Kırıkkale Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dr. Adnan Tezel, bu tip ürünlerin diş hekimi kontrolünde kullanılması gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2012, 12:41