banner158

Didim'de Yeni Bir Tarihi Yapı Keşfedildi

Aydın'ın Didim ilçesindeki Cumhuriyet İlkokulu'nun bahçesindeki kazılarda Apollan Tapınağı'nın uzantısı olduğu sanılan bir yapıya ait temel bulundu.

Didim'de Yeni Bir Tarihi Yapı Keşfedildi
banner152

Aydın'ın Didim ilçesindeki Cumhuriyet İlkokulu'nun bahçesindeki kazılarda Apollan Tapınağı'nın uzantısı olduğu sanılan bir yapıya ait temel bulundu. 2 metre genişliğindeki doğu-batı doğrultusunda uzanan temelin bir tapınağa ait olabileceği bildirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün kontrolünde Alman Halle Martin Luther Üniversitesi, Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Milet Müze Müdürlüğü'nün koordinesinde devam eden kazılar, Apollon Tapınağı'nın uzantısı olan 3 alanda devam ediyor.

Kazı Başkanı Halle Martin Luther Üniversitesi görevli Prof. Dr. Helga Bumke, kazıların Hisar Mahallesi'ndeki Cumhuriyet İlkokulu bahçesinde, Apollon Tapınağı'nın güneydoğu kısmında eski kilise olan ve şu anda cami olarak kullanılan alanda ve tapınağın önünden geçen yoldaki modern cadde üzerinde devam ettiğini söyledi.

İki yıl önce caminin bahçesinde bulunan yapının temelleri üzerinde çalıştıklarını ve bu alanda büyük bir yapıya rastladıklarını kaydeden Prof. Dr. Bumke, ortaya çıkartılan yapının temel planlarına ulaşmak için çalışmaları yoğunlaştırdıklarını vurguladı.

"KUTSAL BİR YAPI"

Yeni bulunan yapının 2 metre genişliğinde olduğunu ve büyük olasılıkla Apollon Tağınağı ile bağlantılı olduğunu düşündüklerini belirten Prof.Dr. Bumke, şunları söyledi:

"Temelleri açığa çıkan bu yapı, doğu-batı doğrultusunda uzanıyor. Ortaya çıkardığımız bu temelleri inceledikten sonra burada çok tipik bir plan özelliği ile karşılaştık. Kazı çalışmalarında bu dev yapıyı tesadüfen bulduk. Bundan sonra orada yeni buluntuların çıkma ihtimali çok yüksek. Genel olarak düşünecek olursanız Yunan kutsal alanlarında tek bir tapınak yok, bunu yazıtlardan da biliyorduk. Bu yapı çok güçlü olasılıkla Apollon Tapınağı'nın bağlantısıdır."

Yeni buluntulardan Didim hakkında daha çok şey öğrenmeye başladıklarını vurgulan Prof. Dr. Bumke, antik çağlardan kalan yazıtlarda bahsedilen ve anlatılanların bu yeni buluntularla örtüştüğünü de kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2015, 15:47