banner83

Çine Müftülüğünden 'Ailede sevgi ve samimiyet' konferansı

Çine Müftülüğü Aile İrşat ve Rehberlik Bürosunca, İl Müftüsü Ömer Kocaoğul'un konuşmacı olarak katıldığı "Ailede Sevgi ve Samimiyet" konulu konferans gerçekleştirildi.

Çine Müftülüğünden 'Ailede sevgi ve samimiyet' konferansı
banner94
banner26

Özellikle bayan vatandaşların ilgi gösterdiği programa Çine Garnizon Komutanı Üsteğmen Cihan Atintaş, Çine Belediyesi Başkanvekili Timuçin Karabulut, AK Parti Çine İlçe Başkanı Erkan Özkaya, Efeler İlçe Müftüsü Salih Akcan, Çine Müftüsü Feyyaz İdin, Çine Askerlik Şubesi Başkanı Cumalı Nacak, Çine İmam-Hatip Lisesi Müdürü Ahmet Bakırcı, Çine İlçe Kütüphane Müdüresi Şenay Hızır ve davetliler katıldı. 

Program Saygı duruşu ve İstiklal Marşı akabinde Çine Şevketiye Camii Görevlisi Rıdvan Öztürk tarafından Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. 

Çine Müftüsü Feyyaz İdin açılış konuşmasında; “Ailenin temel elementleri eşlerdir. Tıpkı oksijen ve hidrojenin suyu oluşturması gibi, karı ve koca da aileyi, mutluluğu oluşturur. Hidrojen ve oksijeni birbirinden ayrıştırınca nasıl ortada su diye bir şey kalmayıp biri yanıcı diğeri yakıcı iki gaz ortaya çıkarsa, aynen bunun gibi eşler ayrılınca da aile diye bir şey kalmaz. Aile nikâh ile kurulur, evlenmeyen kimse bu kurumdan yoksun kalır. Evlenmemeyi ve aile kurmamayı fazilet saymak yanlıştır, Peygamberimizin sünnetine aykırıdır. Evlilik, geçici bir süre için bir araya gelme değil, çoğunlukla ölüme kadar devam edecek bir sözleşmedir. Hz. Âdem’den beri devam eden ve cennette de devam edecek olan iki ibadetten biri nikâh, diğeri de iman olduğu beyan edilir. Ama bizler bu kutlu müessesenin kuruluşunda ‘İnsanlar bizi kınar’, ‘düğünümüze katılanlar bizi fakir görür’, ‘herkes böyle yaptı biz yapmazsak ayıp olur’, ‘insanın hayatında bir kere oluyor’ ve daha nice mazeretler ortaya atarak ciddi yanlışlar yapmaktayız” diye konuştu.

banner103
“AİLENİN DİNİ VE MANEVİ YÖNDEN DESTEKLENMESİNE ÇALIŞIYORUZ”
Açılış konuşmasının ardından Aydın AİRB İl Koordinatörü Salih Aybey tarafından Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu tanıtım sunumu yapıldı. Boşanmaların en yüksek olduğu bölgenin Ege bölgesi olduğunu belirten Aybey, “Ailenin kurulmasından başlayıp sağlıklı bir şekilde devam ettirilmesine ve sorunlar gündeme geldiğinde ailenin dini ve manevi yönden desteklenmesine kadar uzanan bir perdede çalışıyoruz. Ayrıca bürolar, aileye dair meselenin çözümünde rol almayı amaç edinmiş toplumsal hizmet birimi olup kadın, erkek, genç ve yaşlı fark etmeksizin bütün vatandaşlarımıza özellikle aile ile ilgili dini içerikli soru ve sorunların çözümünde dini danışmanlık ve rehberlik yapmaktadır” dedi.

"EŞİM KELİMESİ KADIN VE ERKEĞİN EŞİTLİĞİNİ İFADE EDER"
AİRB sunumunun ardından İl Müftüsü Ömer Kocaoğul ‘Ailede Sevgi ve Samimiyet’ konulu konferansa başladı. Kocaoğul, “Erkek hanımına, hanım da erkeğine eşim der. Yani eşim kelimesi erkek ve hanımefendinin denkliklerini ifade eder. Bir İslam toplumunda aile içi şiddet gündem oluşturuyorsa orada erkekte ve kadında bir bozulma vardır. Bir İslam toplumunda boşanma dosyaları kabarıyorsa orada aile içinde bir hukuksuzluk var demektir. Ve yine bir İslam toplumunda suçlu çocukların, evden kaçan çocukların sayısı artıyorsa orada İslamsız bir alan var demektir” ifadelerini kullandı.
Konferans sonunda Çine Müftüsü Feyyaz İdin, konuşmacı olarak konferansa katılan İl Müftüsü Ömer Kocaoğul'a teşekkür ederek çiçek takdiminde bulundu.

cine-muftlugunden-ailede-sevgi-ve-samimiyet-konferansi1.jpg

cine-muftlugunden-ailede-sevgi-ve-samimiyet-konferansi.jpg

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2014, 11:21

banner102