banner83

'Çiftçilik insanlık tarihi boyunca önemini sürdürecek'

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, son yıllarda önemi ve stratejik değeri daha iyi anlaşılan tarım sektörünün her türlü zor koşulda büyük emekler veren çiftçiler ile büyümeye devam ettiğini belirtti.

'Çiftçilik insanlık tarihi boyunca önemini sürdürecek'
banner94
banner26

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Örtü altı tarımı ve yıl boyu yurt içi ve yurt dışı pazarlara sunduğu ürünlerle Aydın’ın tarım başkenti iller arasında yer aldığı ifade eden Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, “Aydın’ın tarımsal üretim değeri her geçen yıl artarak devam etmekte olup 2002 verilerine göre 1 milyon 145 bin 768 TL olan tarımsal üretim değeri, 2012 verilerine göre de 2 milyon 419 bin 138 TL’ye ulaşarak yüzde 111 artış sağlandı. Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun (IFAB) kuruluş tarihi olan 14 Mayıs günü, her yıl bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de ‘Dünya Çiftçiler Günü’' olarak kutlanmaktadır” dedi.

“ÇİFTÇİLİK İNSANLIK TARİHİ BOYUNCA ÖNEMİNİ SÜRÜDÜRECEK”
Çiftçilik mesleğinin dünyanın en eski mesleklerinden biri olduğunu kaydeden Köksal, “Topraktan beslenme zorunluluğumuzu göz önüne aldığımızda çiftçilik, insanlık tarihi boyunca da önemi ve gerekliliğini sürdürecektir. Doğayı seven, çalışmayı ve üretmeyi yaşam tarzı haline getiren çiftçilerimiz, ekonomik kazanç sağlayamadıkları yıllarda bile çalışmaya ve üretmeye devam etmişlerdir. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Köylü Milletin Efendisidir’ sözünde efendilik vurgusu yaptığı nokta köylülük vasfı değil, çiftçilik ve üretkenlik özelliğidir. Tarımsal üretimin her kademesinde emeği olan çiftçilerimizin güçlenmesi, hayat standartlarının yükselmesi, ürettikleri ürünlerin dünya pazarlarına ulaşabilmesi, tarımsal kalkınmada büyük yol almamızı sağlayacaktır. Özellikle nüfusunun büyük çoğunluğu çiftçi olan ilimizde, çiftçilerimizin sosyo-ekonomik düzeyinin istenilen seviyelere yükselmesi ilimizin kalkınmasına da aynı oranda katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

banner103
“ÇİFTÇİLİK ÜLKE EKONOMİSİ AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP”
Aile çiftçiliğinin tüm dünyada tarımın en etkin birimi olarak kabul edildiğini de dile getiren Köksal, “Aile temelli tüm tarımsal faaliyetler aile çiftçiliği olarak nitelendirilmektedir. Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) önerisi üzerine 2014 yılının Uluslararası Aile Çiftçiliği Yılı olarak ilan edilmiştir. Yılın temel amacı açlık ve yoksullukla mücadele ve doğal kaynakların korunması açısından aile çiftçiliğinin öneminin vurgulanmasıdır. Ülke ekonomisi açısından önemli bir yere sahip tarım sektöründe ulusal ve uluslararası pazarda hedeflediğimiz noktaya ulaşabilmemiz, çiftçilerimizi anlayabilmemiz ve sorunlarına çözümler üretebilmemizle mümkün olacaktır” ifadelerini kullandı.

“ÇİFTÇİLERİMİZ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK”
Tarım teşkilatı ve çiftçiler adına çalışmalarına hız kesemeden devam edeceklerini dikkat çeken Köksal, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak, faaliyetlerimizde sadece ürün ve kalite artışı dikkate alınmamış, asıl ana unsur olan çiftçi, yani insan faktörü de göz önünde tutulmuştur. Bu güne kadar olduğu gibi, bundan sonra da tarımsal üretimin temel noktasını oluşturan çiftçilerimizin sıkıntılarını gidermek amacıyla çalışmalarımıza süratle ve kararlılıkla devam edilecektir. Şahsım ve temsil ettiğim kurumum adına, alın terini toprağa ekerek geçimini sağlayan çiftçilerimizin, bol bereketli ve kazançlı bir hasat yılı geçirmelerini dilerim” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2014, 17:16

banner102