banner339
banner274

CHP’li Cankurtaran’dan Ak Partiye Bayrak Tepkisi!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran temasları kapsamında geldiği Aydın’da gündemdeki gelişmelere ilişkin CHP Aydın il başkanlığında basın açıklaması yaptı

CHP’li Cankurtaran’dan Ak Partiye Bayrak Tepkisi!
banner401
banner427

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin başkanlık sistemi tartışmalarını gündeme getirmesini eleştirerek, “Bahçeli, MHP’nin içindeki fiili durumu neden görmezden geldi?" dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Cankurtaran, CHP Aydın İl Danışma Kurulu toplantısı için gediği Aydın’da düzenlediği toplantıda ülke gündemini değerlendirdi. Toplantıya Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, CHP Aydın İl Başkanı Bayram İnci ve CHP’li belediye başkanları katıldı.

Siyasi Görüşve Mezhep Mülakat Sorusumu dur?

Sözleşmeli öğretmen alımları için yapılan mülakatta değinen CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, “Sözleşmeli öğretmen alımları için yapılan mülakatta adayların siyasi görüşünü hatta mezhebini anlamaya yönelik sorular yöneltildiği ortaya çıktı. Son olarak öğretmen atamalarının bundan sonra mülakatla yapılacağı söylendi. Buradan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a sesleniyorum 'Kendine güveniyorsa ve benzer suçlamaların tekrarını istemiyorsa yeni mülakatlar video ile kayıt altına alınsın' Sayın Bakan; bu soruların soru havuzunda olmadığını iddia etmişti. Madem öyle kendine güveniyorsa ve benzer suçlamaların tekrarını istemiyorsa yapılacak yeni mülakatlar video ile kayıt alınsın. Böylece itiraz durumunda doğru olup olmadığı ortaya çıkar" diye konuştu.

Bahçeli'yi eleştirdi

Bahçeli'yi eleştirdi Başkanlık tartışmasının gündemde olmadığı bir dönemde MHP Lideri Devlet Bahçeli tarafından “Fiili durum oluştu" denilerek yeniden gündeme taşındığını hatırlatan Cankurtaran, "Asıl fiili durum MHP içinde oluşmuştu. Muhalifleriniz bir kurultay süreci başlatmıştı. Fiili durum oluştu diyerek Türkiye’yi yeniden kör bir tartışmanın içine sokan Bahçeli, MHP’nin içindeki fiili durumu neden görmezden gelerek saygı duymak yerine mahkemeye gitmeyi tercih etti” şeklinde konuştu.

Jeotermal santrallerine karşı değiliz.

Aydın’daki jeotermal santrallerine dikkat çekti Aydın'ın bir turizm, tarım ve sanayi şehri olduğununa dikkat çeken Cankurtaran, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hükümetin yanlış politikaları nedeniyle turizm ve tarımda yaşanan sıkıntılardan etkilenen illerimizin arasında Aydın’da bulunuyor. Turizm gelecek sezon da pek umut vermiyor. Çiftçinin artan giderlerine karşı gelirleri düşüyor. Bunun yanı sıra bilinçsizce açılan jeotermal santralleri nedeniyle Aydın'da ciddi bir çevre kirliliği riski yaşanıyor. Buradan yayılan kükürdün tarım alanlarına da zarar vermesi nedeniyle geçen yıl ihraç edilen incirlerin bir kısmı geri gönderilmişti. Aydın, geçmişten beri tarımın merkezidir. Ancak Jeotermal santralleri nedeniyle artan nem ve kükürt oranı şimdi tarımı tehdit eder hale geldi. Aynı şekilde Menderes Nehri'nde artan kirlilikte insan sağlığı hem de il ekonomisi açısından ciddi bir tehdit oluşturuyor. Aydın'ın geleceğinin çevre kirliliğiyle karartılmasına izin vermemeliyiz. Gerekli önlemler bir an önce alınmalı gerekirse jeotermal santrallere kısıtlama getirilerek, Menderes nehri korunmalıdır” 17 ilçeye bayrak dikeceğiz dediler, siz önce kaptırdığınız 17 tane yunan adasına, eşek adasına bayrak dikin’ ’dedi.

Mezhepsel Söylem Üzerinden dış politika yürütmeyelim 

Basın mensuplarının Musul operasyonu hakkındaki görüşlerinin sorması üzerine Cankurtaran, "Dış politikada çok büyük çıkmaza girecek söylemler içine girmemek gerekiyor. Özellikle Irak'taki Musul ile ilgili konuşmalarda, baştan beri dikkatimizi çeken mezhepsel bir söylem üzerinden ülkeyi böldüğümüz gibi, dışarıda da mezhepsel bir söylem üzerinden dış politika yürütmeyelim. Sakın ola ki bir başka ülkede etnik kimlik, mezhepsel söylemlerle kutuplaştırıcı bir siyasete girmeyelim." değerlendirmesine bulundu.
 "Dış politikada tek bir görüntü verilmeli"
Cankurtaran, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Türk askeri Başika'da olmalı" açıklamasına ilişkin soru üzerine ise şöyle dedi: "Keşke Suriye, Irak olayı bu noktalara gelmeseydi. Biz de Türkiye olarak, başka ülkelerin iç hesaplaşmasına girmemiş olsaydık. Ama belli bir noktaya geldikten sonra da eğer askeri operasyon gerekiyorsa askeri operasyon, havadan operasyon gerekiyorsa havadan, başka ülkelerle iş birliği yapılacaksa evet. CHP olarak biz, Türkiye'nin dış politika konusunda tek bir görüntü vermesi gerektiğini söyleriz. Parti olarak hepimiz aynı şeyi düşünüyoruz. Partilerin ülkelerin politikaları neyse, aynı şekilde o ülkenin vatandaşları da kendi çıkarlarına uygun olan politikayı zaten savunur."

Aydın’da Cumhuriyet Halk Partisi birinci partisidir.

CHP'nin Aydın'daki çalışmalarına değinen Aydın İl Başkanı Bayram İnce ise,”Genel Başkanlarımızın katılımıyla dün İl Danışma Kurulu toplantımızı gerçekleştirdik. Örgütümüzün daha sağlıklı yoluna devam etmesi açısından önemliydi. Aydın’da Cumhuriyet Halk Partisi birinci partisidir. Bazıları Büyükşehir Belediyeye bayrak çekme hayali kurabilir. Büyükşehir’de daima bu ülkenin bayrağı olan Türk Bayrağı her zaman dalgalanacaktır. Cumhuriyet Halk Partisinin iktidarı Büyükşehir ve 9 ilçede devam edip hedefimiz 17 ilçeyi de almaktır. Birlik beraberlik ve dayanışma içerisinde çalışacağız” diye konuştu.


20161017aw875806_03.jpg

20161017aw875806_02-001.jpg

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2016, 18:14
banner218