banner141

Bozkurt: Ülkemizin Kaynakları adil ve adaletli dağıtılmalıdır

Türk Sağlık Sen Aydın Şube Başkanı ve Kamu Sen Aydın İl Temsilcisi Ahmet Bozkurt, günlük hayatta en fazla kullanılan çay, şeker, elektrik ve akaryakıta yapılan zamların ardından, kamu çalışanlarına ve emeklilere yapılan zam oranlarının enflasyon rakamlarına yansımadığını savundu.

Bozkurt: Ülkemizin Kaynakları adil ve adaletli dağıtılmalıdır
banner137

TÜİK GERÇEK ENFLASYON RAKAMLARINI GÖSTERMİYOR

Türkiye Kamu Sene bağlı sendikaların Aydın Şube Başkanları ile birlikte sendika binalarında basın açıklaması yapan Bozkurt “Enflasyon rakamlarının düşüklüğü normalde sevindirici olması gerekirken, TÜİK'in   gerçek enflasyon rakamlarını göstermediği ortadadır.  Haziran ayında zamlar çaya yüzde 16, şekere yüzde 15, elektriğe yüzde 15, benzine 27 kuruş memur ve emekli maaş artışında enflasyon yansımasın diye Haziran ayı sonunda yapıldı. 3 Temmuzda açıklanan enflasyon rakamları na bu zamlar yansımadı. Dolayısı ile memur ve emeklinin Temmuz ayı  maaş artışının az olmasına neden oldu. Oysaki gıdada gerçek enflasyon rakamının yüzde 70’in üzerinde olduğu bütün kamuoyu tarafından bilinmektedir. Kamu görevlilerine 2019 yılının ikinci yarısı için yüzde 5 üzerine yüzde 1.01 olmak üzere yüzde 6 zam yapılacak olması, gerçek enflasyonun açıklanandan daha yüksek olması nedeniyle kamu görevlilerinin ve emeklilerin maaşları erimektedir.  2017 yılında imzalanan toplu sözleşmede memur ve emekli maaşları enflasyona yenik düşmüştür. Dolayısı ile Memur Sen’in imzaladığı  toplu sözleşme memurların hak kaybına neden olmuştur." dedi.

banner150
ADİL VE ADALETLİ MAAŞ DAĞILIMI  OLMALI

Toplu sözleşme masasında yüzde 3,5  maaş artışına imzayı atıp  kamu çalışanlarının haklarını masada bırakıp hiçbir dirayet göstermeyen Memur Sen Konfederasyonunu kamu çalışanlarının ve emeklilerin bu günkü maaşlarının erimesinden sorumlu tutan Bozkurt “Oysaki 2017 yılından önce yapılan memurlara ait  toplu sözleşmeden önce, kamudaki işçilerin toplu sözleşmesi memurlar için baz alınmalı ve bunda ısrarcı olunmalı idi.  Türkiye Kamu Sen, 2017 yılında yapılan  toplu sözleşmede Memur Sen Konfederasyonuna  seslenerek, toplu sözleşmeyi birlikte yürütmek ve kamu çalışanlarının hakları konusunda alınacak  her türlü kararın destekleyicisi olduğunu ifade etmiştir. Buna mukabil herhangi bir olumlu cevap alınmamış ve üç oturumdan sonra toplu sözleşme hak kayıpları imzalanmıştır. Türkiye Kamu Sen olarak enflasyon farkı, refah ve kalkınma payı toplu sözleşmede önceliklerimiz arasında yer alacaktır. Ülkemizin kaynakları adil ve adaletli dağıtılmalıdır. Her kuruma ayrı maaş ve maaş artışları yapılmamalıdır. Hakkaniyetli olan ise adil bir artışın,  başta asgari ücretli, emekli ve memurlar için baz alınmasıdır.” diye konuştu.     

whatsapp-image-2019-07-09-at-10.57.30.jpegwhatsapp-image-2019-07-09-at-10.57.30-(1).jpeg

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 12:35
banner94