banner83

Bayanlara alkol ve uyuşturucu bağımlılığı bilgilendirmesi yapıldı

Nazilli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Turan Mahallesi Muhtarı Serpil Akçasakız’ın girişimleri ile organize edilen ‘uyuşturucu ile mücadele’ konferansı kadın dayanışma evinde yapıldı.

Bayanlara alkol ve uyuşturucu bağımlılığı bilgilendirmesi yapıldı
banner94
banner26

Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) yetkilileri tarafından il ve ilçelerde toplumun her kesiminden kişilere düzenledikleri konferanslar ve bilgilendirme toplantılarından birini Turan Mahallesindeki Nazilli Belediyesi Kadın Dayanışma Evinde yaptı. Aydın İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü TUBİM İl Temas Görevlisi Polis Memuru Abdül Kerim Yıldırım’ın sunumunu yaptığı Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlılığı bilgilendirme konferansına Turan Mahallesi sakini bayanlar katıldı. Yaklaşık 60 kişilik guruba slayt gösterimler ile Nasıl Uyuşturucuya Alıştırılır? Ne Yapmalısınız? Nasıl Anlarsınız? Risk altında kimler var ve Çocuk Eğitiminde Eğitim, İletişim, Model Olma, Sınır Koyma başlıkları altında sunum yapan TUBİM İl Temas Görevlisi Polis Memuru Abdül Kerim Yıldırım’ konferansa katılan bayanlara Aileler olarak çocuklarına sahip çıkmalarını ve onları özellikle gençlik dönemlerinde çok iyi korumaları gerektiğine işaret ederek "Ailelerde ve okullarda aidiyeti yerleştiremez ve çocuğun elini bırakırsanız, o eli tutacak birisi mutlaka oluyor. Uyuşturucu madde bağımlılığı da bu noktada devreye giriyor" dedi.

‘FARK EDİLMEK HEPİMİZİN İHTİYAÇ DUYDUĞU BİR NESNE’

Suçlu çocuğun olmadığını ancak suça itilen çocukların var olduğunu belirten TUBİM İl Temas Görevlisi Polis Memuru Abdülkerim Yıldırım, “Çocuk bu dünyaya şampiyon olarak doğar, bir melek olarak gelir hayata. Çocukları suça iten ilk unsurlardan biri ailedir. Daha sonra toplum gelir. Toplum kirlenmeye başladıysa hiç kimsenin temiz kalması mümkün olamaz. Değerlerimize sahip çıkalım. En önemli değerlerimiz de çocuklarımızdır. İşte bu yüzden onlara en önemli varlıklarımız ve değerlerimiz olduğunu güzel cümleler kurarak, zaman ayırarak, hatırlatmalıyız” ifadelerini kullandı.
Anne ve babanın ardından öğretmenlerin, daha sonraki yıllarda da arkadaşlarının gençler üzerinde etki kurabildiğini ifade eden Yıldırım çocukların kötü alışkanlıkları ilk olarak ailede gördüğünü ve merak ile başladığını söyledi. Ailelerin çocukların yanında sigara, içki içmemeleri gerektiğinin altını çizen Abdülkerim Yıldırım, "Madde bağımlılığının en önemlilerinden bir başkası da çocuklarımızın kurduğu arkadaşlık ilişkileri ve bir gruba dahil olma isteğidir. Yetişkinlerin en büyük rakibi TV'lerdir. Çocukların dörtte üçü televizyon kahramanlarına özeniyor. Yayımlanan dizilerdeki karakterlerin çok sağlıklı olmadığını görüyoruz. Fark edilmek hepimizin ihtiyaç duyduğu bir nesne. Çocukların yaramazlıklarının altındaki neden de fark edilmektir. Önce çocukları fark etmemiz gerekiyor. Pek çok uyuşturucu maddeye bağımlı hale gelmek için bir defa kullanması yeterlidir. Çünkü bu maddenin vücuda nasıl etki edeceğini veya vücudun bu maddeye nasıl tepki vereceğini bilemezsiniz. Dolayısıyla bu kirli işten para kazananlar için en önemli başarı gençlerimizi bir kere dahi olsa bu maddeyle tanıştırabilmektir. Bu maddeler ilk verildiğinde bedava verilir. Çünkü satıcı maddeye bağımlı hale geldiğinde onun kapısını çalacağını iyi bilmektedir. İşte bu yüzden aidiyet ve çocuğa değer kavramı çok önemlidir. Ailelerde ve okullarda aidiyeti yerleştiremez ve çocuğun elini bırakırsanız, işte o zaman o eli tutacak birisi mutlaka olacaktır. Uyuşturucu madde bağımlılığı da bu noktada devreye girmiş olacaktır” dedi.

PROJELERİN DEVAMI GELECEK

Konferans sonrası bayanlara verdiği bilgilerden ve yaptığı sunumundan dolayı, Nazilli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Fatih Demir ve Turan Mahallesi Muhtarı Serpil Akçasakız, TUBİM İl Temas Görevlisi Polis Memuru Abdül Kerim Yıldırım’a teşekkür ederek çiçek takdim ettiler. Nazilli Belediyesi Kadın Dayanışma Evinin kuruluş amacına uygun bir faaliyetin gerçekleştiğini belirten Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Fatih Demir “Mahalle Muhtarımız Serpil Akçasakız ile işbirliğimiz sürdürerek Kadın dayanışma evimizde kadınlarımıza yönelik bu tür faaliyet ve etkinliklerin devamı gelecek” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2014, 17:12

banner102