banner4

Aydınlı eczacılar kutlamalarını Soma nedeniyle iptal etti

21. Bölge Aydın Eczacı Odası Yönetin Kurulu Başkanı Ecz. Sefa Karaarslan, yetersiz sağlık okuryazarlığı karşısında eczanelerin güvenin sembolü olduğunu belirtti.

Aydınlı eczacılar kutlamalarını Soma nedeniyle iptal etti
banner26

14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü’nü dolayısıyla Aydın Eczacı Odası Yönetimi ve Eczacılar Atatürk Anıtına çelenk koydu. Çelenk sunumunun ardından Eczacılar, toplu olarak kahvaltı yaptı.

Meslektaşlarının günlerini kutlayan Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan, yaptığı açıklamada, Soma’da yaşanan maden faciası nedeniyle bu 14 Mayıs’ı buruk kutladıklarını söyledi. Karaaslan, “Dün Manisa’nın Soma ilçesindeki bir maden ocağında meydana gelen elim kaza sonucu çok sayıda ölü ve yaralının yanında kurtarılmayı bekleyen çok sayıda vatandaşımız var. Öncelikle ölenlere Allah’tan rahmet dilerken ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyor kurtarılmayı bekleyen kazazedelerin sağ salim ailelerine kavuşmasını umuyoruz” dedi. Soma'daki, maden kazası nedeniyle programın akşamki eğlence ve kokteyl kısmı iptal edildi. 
Türkiye’de modern eczacılığın temellerini oluşturan ilk eczacılık sınıfının kurulduğu ve ilk eczacılık dersinin verildiği tarih olan 14 Mayıs 1839’dan bugüne 175 yılın geride kaldığına işaret eden Karaarslan, “Meslekî tarihimizde özel bir yere sahip olan bugünü, Türk Eczacıları Birliği olarak eczacı odalarımız, eczacı kooperatiflerimiz, eczacılık fakültelerimiz ve 30 bin eczacımız ile birlikte kutluyor olmanın kıvancını yaşıyoruz. Toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi, sağlık ve ilaç hakkının savunulması, daha nitelikli sağlık hizmet sunumunun gerçekleştirilmesi ve daha iyi bir sağlık ortamının tesisi için yoğun çaba sarf eden bir mesleğin mensubu olmanın gururuyla yolumuzda yürümeye devam edecek, nice 14 Mayıs’ları yine birlikte kutlayacağız. Eczacılık; hastalıkların teşhis ve tedavisi ile hastalıklardan korunmada kullanılan ilaçların hazırlanması ve hastaya sunulması; ilacın analizlerinin yapılması, etkisinin devamlılığı, emniyeti, etkinliği ve maliyeti bakımından gözetimi; ilaçla ilgili standardizasyon ve kalite güvenliğinin sağlanması ve ilaç kullanımına bağlı sorunlar hakkında hastaların bilgilendirilmesi ve çıkan sorunların bildiriminin yapılmasına ilişkin faaliyetleri yürüten sağlık hizmetidir. Bu anlamda eczacı; ilacın üretiminden hastaya ulaştırılmasına kadar her aşamada yetkinlik sahibi olan bir ilaç uzmanı ve sağlık danışmanıdır. Eczane ise; en kolay erişilebilir, halka en yakın sağlık kuruluşu olarak sağlık sisteminin kilit taşıdır. Söz konusu çoklu fonksiyonları sebebiyle üzerine titrenmesi, gözbebeği gibi korunması gereken eczaneler son 10 yıldır giderek ağırlaşan sorunlarla boğuşurken eczacılık mesleği değer kaybına uğramaktadır” diye konuştu.

SAĞLIK OKURYAZARLIĞI KONUSU ELE ALINACAK
Eczacıların tüm bu sorunların ortasında yol almaya çalışırken, sağlık sisteminin geliştirilmesine ve halk sağlığının korunmasına da katkı sunmak için büyük çaba sarf ettiğine dikkat çeken Karaarslan, “O nedenle; 1968’den 2009’a Eczacılık Günü, 2009’dan bu yana Eczacılık Haftası olarak kutladığımız 14 Mayıs’ın ana teması olarak bu yıl ‘Sağlık Okuryazarlığı’nı belirledik. 12-18 Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz Eczacılık Haftası’nda; ülkemizde maalesef oldukça düşük seviyelerde bulunan sağlık okuryazarlığı olgusuna vurgu yapmak; sağlık hizmetlerinden yararlananların bilgi ve danışmanlık ihtiyaçlarının karşılanmasında ise eczanelerin en güvenilir sağlık birimleri olduğunu hatırlatarak kamuoyunda farkındalık oluşturmak, sağlık otoritesinin ve sağlık çalışanlarının dikkatini bir kez daha bu yöne çekmek istedik. Halk sağlığının korunması, sağlık hakkına erişimin söylemden çıkarak gerçeğe dönüşmesi, daha nitelikli sağlık hizmetleri sunumu ve sağlığa ilişkin kararlarda katılımcılık için sağlık okuryazarlığı birincil önemdeki hususlar arasında yer almaktadır. Bu bağlamda işlevsel okuryazarlığın bir hayli aşağılarda olduğu ülkemizde halkın en yakın sağlık danışmanı olan Ezcacılar ile halka en yakın sağlık birimleri olan Eczaneler güvenin ve sağlığımız adına güvencenin simgesidirler. 175 yıldır bu bilinçle hizmet sunan eczacılar, bundan sonra da bu güvene layık olarak halkımıza hizmet sunmaya devam edecektir. Eczacılılarımızın 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü’nü kutlar, her doğan günün ülkemiz ve dünyamız için sağlıklı günler getirmesini dileriz” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2014, 17:03