banner141

Aydın’da Hava Kirliliği Ciddi Boyutlara Ulaştı

Aydın Tabip Odası Başkanı Metin Aydın, her geçen gün artarak devam eden hava kirliliğinden kaygı duymaya başladıklarını belirterek durumun bu şekilde devam etmesi durumunda Aydın’da temiz havanın en kıymetli şey haline geleceğini söyledi.

Aydın’da Hava Kirliliği Ciddi Boyutlara Ulaştı
banner152

Aydın’da yaşanan hava ve çevre kirliliğine dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması yapan Aydın Tabip Odası Başkanı Metin Aydın, yetkililerin yaşanan kirliliğe bir an önce ‘dur’ demesi gerektiğini belirterek bu kapsamda iktidar ve muhalefet milletvekilleri başta olmak üzere, sivil toplum örgütleri, sendika ve çeşitli kurumlara mektup niteliğinde yazılar gönderdiklerini söyledi.

banner150
metin-aydin-aydin-tabip-odasi.jpg

Gerek jeotermal santrallerinin gerekse çevre kirliğine neden olan diğer sanayi kuruluşlarının şehir merkezlerinden uzak yerde hava ve çevreyi kirletmeyecek şekilde faaliyet sürdürmesi gerektiğini belirten Aydın Tabip Odası Başkanı Metin Aydın, “Aydın’da yaşayan ya da yaşama tutunmaya çalışan bizler; genci-yaşlısı, kadını-erkeği, köylüsü-kentlisi, çiftçisi-memuru, öğrencisi-emeklisi geleceğimizden endişe ve kaygı duyuyoruz. Artık nefes alacak yer kalmaz oldu. Değerler sınıra ulaştı. Bir an önce tedbir alınmalıdır” dedi.Sürdürülebilir yaşam ve gelecek adına temiz ve sağlıklı suya-havaya-toprağa ve gıdaya, demokrasiye ihtiyaç olduğunu kaydeden Aydın, “İnsanların en temel hakkı olan "sağlıklı çevrede yaşama hakkı" havanın ve çevrenin kirletilmesinden dolayı yok edilme sürecine girmiştir. Aydın’da yaşayan bizler Türkiye’nin diğer bölgelerine göre bu kaynaklarını, zenginliklerini daha fazla ve hızlı kaybetme süreci yaşamaktayız. Yüz yıllardır pek çok medeniyete yaşam veren Menderes nehri bugün bırakın içmeyi tarımda kullanılamayacak düzeyde kirlilik seviyesi taşımaktadır. Yeraltı sularımız jeotermal santrallerin her tarafı delik deşik etmesi nedeni ile kirlenme ve yok olma sürecindedir. Havaların soğuması ile birlikte kirlilik daha da artmıştı. Sorun daha ciddi boyutlara ulaşmadan gerekli tedbirler alınmalıdır” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2016, 15:04
banner94