banner239
banner218

Aydın Valiliği açıkladı: Yanıltıcı bilgi verenlere yasal işlem yapılacak

Aydın Valiliği açıkladı: Yanıltıcı bilgi verenlere yasal işlem yapılacak

Aydın Valiliği’nden yapılan açıklamada koronavirüs tanısı konulmuş vatandaşların temaslılarına ilişkin yanıltıcı beyanlarda bulunanlara cezai işlem uygulanacağı bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, “Koronavirüs tanısı konulan hastalarımızın temaslılarına ilişkin olarak bazı durumlarda eksik bilgi (ekonomik kaygılarla özel sektörde çalışan temaslı kişiler hakkında doğru bilgi verilmemesi) verdikleri; bazı durumlarda ise gerçekte temaslı olmayan kişilerin (temasta olunmadığı halde farklı sebeplerle kamu personelinin temaslı olarak bildirilmesi) temaslı kişiler olarak bildirdikleri tespit edilmiştir. Koronavirüs tanılı hastalar tarafından temaslı kişiler hakkında yapılan eksik, yanıltıcı veya gerçeğe aykırı beyanlara/bildirimlere ilişkin olarak bu tür eylemler içerisinde bulunanlar hakkında Türk Ceza Kanununun 206’ncı maddesi gereğince işlem yapılacaktır” ifadelerine yer verildi.

Yanlış bildirimin önüne geçilecek

Özel sektörde çalışan yakınlarının temaslı olarak bildirilmesi halinde gelir kaybı yaşamasını gerekçe gösteren bazı koronavirüs hastalarının yanlış bildirimde bulunduğu iddia edilmişti. Yine koronavirüse yakalanan bazı hastalar kamuda çalışan yakınlarını temaslı olarak bildirerek izne ayrılmasını sağlamaya çalışmıştı.

banner230