banner4

Aydın TKDK ile kalkınacak

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Aydın İl Koordinatörü Erhan Çiftçi, “Aydın’ın hak ettiği noktaya gelebilmesi için daha çok yatırım yapmalıyız Aydın’ın hak ettiği noktaya gelebilmesi için daha çok yatırım yapmalıyız” dedi.

Aydın TKDK ile kalkınacak
banner26

TKDK Aydın İl Koordinatörü Erhan Çiftçi, kurumun verdiği hibe destek alanlarıyla ilgili bilgilendirmede bulundu. Çiftçi, Aydın için geride bırakılan4 çağrı dönemini kapsayan Mart 2013 ile Mart 2014tarihleri arasında Aydın’a kazandırılan yatırım miktarının 95 Milyon TL olduğunu belirtti. Vatandaşların bu desteklerden yararlanması ve Aydına daha fazla proje kazandırmak için var güçleriyle çalışmalarına devam ettiklerini kaydeden Çiftçi, 2014 yılında TKDK tarafından müteşebbislere kullandırılacak olan Avrupa Birliği bütçesinin 174 milyon avro ve 2016 yılına kadar TKDK tarafından dağıtılacak olan paranın yüzde 75'i AB yüzde 25'i de Türkiye Cumhuriyeti katkısından oluşan toplam destek bütçesinin489 milyon Avro olduğunu söyledi. Çiftçi, “Aydın’ın hak ettiği noktaya gelebilmesi ve insanımız adına iş istihdamını artırmak için TKDK olarak amacımız, yatırım yapmak isteyen girişimcileri teşvik etmek ve onlara her türlü desteği sağlamaktır. Kırsal Kalkınma Programı IPARD kapsamında Süt Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım, Et Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım (Kırmızı ve Kanatlı et), Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması (Süt İşleme Tesisleri ve Süt Toplayan Üretici Örgütleri), Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması (Kırmızı ve Kanatlı Et), Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması, Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Çiftlik Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi (Arıcılık, Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Süs Bitkileri), Yerel Ürünler ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi, Kırsal Turizm ve Kültür Balıkçılığının Geliştirilmesine yönelik yatırımlara yüzde 50 ile yüzde 65 arasında karşılıksız hibe desteği sağlanacaktır” dedi.
Geri ödemesiz hibe desteklerden yararlanan vatandaşların yapacakları yatırımların KDV, ÖTV, gelir vergisi, kurumlar vergisi ve gümrük vergisinden muaf olacağının altını çizerek, yapılacak olan yatırımlarda Maliye Bakanlığı’ndan alınacak “Vergi Muafiyeti Belgesi” ile hiçbir vergi ödenmeyeceğini belirten Çiftçi, “Aydın İl Koordinatörlüğü olarak amacımız önce Aydın özelinde, sonra da Türkiye olarak kullanılmadığı takdirde AB ye geri gidecek olan bu fonların burada kalmasını sağlamak, kırsalda istihdamı sağlayarak göçü önlemek, AB standartlarında işletmeler yaparak bunların ürettiği ürünlerle Dünya ile rekabet etmek, ekonomisi daha da güçlenen toplumun refah artışına bir nebze de olsa katkı sağlamaktır” diye konuştu.
“Tarım sektörünün genelinde olduğu gibi, kırsal alanda yaşayan vatandaşlarımızın, gelir düzeyinin yükselmesi, gelir dağılımının iyileşmesi, doğal kaynakların korunarak kullanılması ve zenginliklerin tüm insanlarımıza yansıtılması en temel hedefimizdir” diyen Çiftçi, sözlerini şöyle tamamladı: “Avrupa Birliğinin sağlamış olduğu desteklerden sonuna kadar istifade edelim ve tek 1 TL bile geri dönüşüm olmasın istiyoruz. TKDK’dan hibe desteği almış olan bir yatırımcı yarına umutla bakıp Avrupa’daki mevkidaşlarıyla ve müşterileriyle direkt entegrasyon sağlayabilecek ve pazarlarını kıta Avrupa’sındaki sınırlara taşıyabilecektir. Ege’nin tüm nadide özelliklerini üzerinde taşıyan, çağdaş, katılımcı, yaşam standardı yüksek, yer altı ve üstü zenginlikleri ile tarıma dayalı sanayisi sürdürülebilir olan, doğal ve kültür mirasını turizm ve eğitimle dünyaya sunan ilimiz Aydın’ın hak ettiği noktaya gelebilmesi için daha çok yatırım yapmalıyız”

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2014, 11:56