banner116
banner92

Aydın Müftüsü Kocaoğlu zamanın kıymetini anlattı

Aydın Müftüsü Ömer Kocaoğul, Merhum Gazi Yıldırım’ın adıyla özdeşleşen Bölge Yatılı Kur’an Kursu’nda eğitim gören öğrencilerle bir araya gelip öğrencilere zamanın kıymetini anlattı.

Aydın Müftüsü Kocaoğlu zamanın kıymetini anlattı
banner94
banner26

Rutin aralıklarla sürekli Kur’an Kursları’na ziyaret edip öğrencilerle görüştüğünü belirten İl Müftüsü Ömer Kocaoğul, toplumda para-pul ve gıda israfı kadar zaman israfının da oldukça yaygın olduğunu ve önce kişinin, sonra toplumun ve ülkenin kalkınması için zaman israfının da önlenmesinin şart olduğunu belirtti. 

Zamanı iyi kullanan ve kıymetini bilerek değerlendiren kişi ve toplumların daha başarılı olduğunu ve zamanı israf etmeden değerlendirmenin ayrı bir meziyet odluğunu belirten Aydın Müftüsü Ömer Kocaoğul, öğrencilere zamanın kıymetini anlattı. Zamanın kıymeti ve iyi değerlendirilmesi ile ilgili bir çok hadis ve ayetin bulunduğunu belirten Aydın Müftüsü Kocaoğul, “Kıyamette, herkes ömrünü ve gençliğini nerede geçirdiğinden, malını nereden kazanıp nereye harcadığından ve ilmi ile amel edip etmediğinden sorguya çekilecektir. Belki de hiçbir din, hiçbir kültür ve medeniyet, zamana son hak din İslâm kadar önem atfetmemiştir. Zaman, Yüce Rabbimizin insanoğluna verdiği nimetlerin en başında yer alır. Yeryüzündeki birçok nimetin alternatifi veya yitirilmişse telafisi mümkün iken, geçen hiçbir ânın geri getirilmesi asla mümkün değildir. Önemine binaen Kur’an-ı Kerim’de bazı sureler; Asr, Duha, Leyl, Fecr, Cuma, Felak gibi zaman ifadelerine yeminle başlar, isimlerini de bu ifadelerden alır. Yine pek çok ayette; dehr, karn, asr, sene, yaz-kış, ay, gece-gündüz, sabah-akşam, kuşluk vakti, zeval ve gurub vakti, gece yarısı, ân gibi vakitlerden söz edilir. Bazen “süresi elli bin yıl olan bir günden” bazen de“göz kırpması veya daha az bir zamandan” bahsedilir. Yüce Rabbimiz öyle bir zamandan söz eder ki, o vakit insan henüz adı anılan bir varlık bile değildir. Yine Kur’an’da öyle bir saatten bahsedilir ki, kıyametin kopuşunun kastedildiği bu ânın ne zaman gerçekleşeceğini Allah’tan başka hiç kimse bilemez. İşte Cenâb-ı Hakk’ın bu iki zaman dilimi arasında insanoğluna verdiği kesintisiz nimetin adıdır zaman. Biz insanlar açısından ilk insan ve ilk peygamber Hz. Adem’le başlayan bu kesintisiz nimet, yüzlerce asırdır, binlerce neslin üzerinden akıp gitmiştir. İki nimet vardır ki, insanların çoğu onları değerlendirme hususunda aldanmıştır: Sağlık ve boş zaman. Bu iki nimetin çok iyi değerlendirmemiz lazım” dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2014, 12:38
banner118