banner83

Aydın Müftülüğü'nden panel

Aydın Müftülüğü Aile İrşad ve Rehberlik Bürosu tarafından Aile Haftası dolayısıyla ‘Ailede Sevgi ve Samimiyet’ konulu panel gerçekleştirildi.

Aydın Müftülüğü'nden panel
banner94
banner26

Aydın’ın merkez Efeler ilçesinde Aile Haftası etkinlikleri kapsamında ‘Ailede Sevgi ve Samimiyet’ konulu panel düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan panel Efeler ilçesi Hüsrev Altınbaşak Camii İmam Hatibi Hüseyin Eskimanavlı’nın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Ailede Sevgi ve Ailede Samimiyet konulu panele; Aydın Valisi Erol Ayyıldız’ın eşi Uz. Dr. Dilek Didem Ayyıldız, Aydın İl müftüsü Ömer Kocaoğul ve yardımcıları, Aydın Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hakkı Yılmaz, Efeler İlçe Müftüsü Salih Akcan, panelist Diyanet İşleri Başkanlığı Uzmanı Dr. Elif Arslan ve Baş Vaiz Ayşe Sarı ile vatandaşlar katıldı.

“AİLE YUVASI BİR CENNET YOLCULUĞUDUR”
Panelde açılış konuşmasını yapan Aydın İl Müftüsü Ömer Kocaoğul, ailenin önemine değinerek aile olmanın bir bütünü tamamlamak olduğunu ifade etti. Muhabbettin, neşenin ve lezzetin paylaşılarak kıymet kazandığı yerin aile olduğunu işaret eden Kocaoğul, “Erkek ve kadının birbirlerine dediği eşim kelimesi erkek ve kadının denkliklerini ifade eder. Bir İslam toplumunda aile içi şiddet gündem oluşturuyorsa orada erkekte ve kadında bir bozulma var demektir. Bir İslam toplumunda boşanma dosyaları kabarıyorsa orada aile içinde bir hukuksuzluk var demektir. Yine bir İslam toplumunda suçlu çocukların ve evden kaçan çocukların sayısı artıyorsa orada İslamsız bir alan var demektir. Birbirinin gözüne bakmayan, gönlünü görmeyen aile bireyleri samimiyetsizlikten uzaktır, yuvaya bu nedenle ilahi bir rahmet yağmayacaktır. Aslında aile yuvası Allah adına ve peygamber adına kurulacak olursa o ailede bereket hasıl olur. Aile yuvası şehevi ihtiraslar üzerine kurulacak olursa o ailede bereket hasıl olmaz. Aile yuvası bir cennet yolculuğudur. Burada aile ortamını cennete çevirenler onların yolu ve varacağı yer cennettir. İnsanın maskesinin düştüğü yer ailedir. Maskelerin düştüğü yerde de eksiklikler, ayrılıklar, kusurlar olacaktır. İşte burada eşlerin birbirine olan samimiyetleri devreye girecektir” dedi.

“SEVGİNİN KARŞILIK BEKLEMEDEN OLMASI GEREKİR”
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan panelist olarak katılan Uzman Dr. Elif Arslan, ailede sevginin nasıl olması gerektiği yönünde sunum yaptı. Sevginin emek isteğini anımsatan Arslan, kadın ve rekeğin fıtrat farklılığı olması nedeniyle olaylara farklı baktıklarını dile getirdi. Günümüzde sevgi kavramını anlatmak zor olduğunu ileri süren Arslan, sevgi kelimesinin günümüzde içinin boşaltıldığını iddia etti. Sevginin sağlam bir temele oturtulması durumunda asıl sevgiye ulaşılabileceğini de kaydeden Arslan, sevginin karşılık beklemeden olması gerektiğini savundu.

“EŞLER YAŞAM BOYUNCA BİRBİRİNDEN BİRÇOK ŞEY ÖĞRENİR”
Bir diğer panelist Baş Vaiz Ayşe Sarı ise ‘Ailede Samimiyet’ konusunda davetlilere bilgi verdi. İslam dininin sevgi ve samimiyet üzerine kurulu olduğunu hatırlatarak konuşmasına başlayan Sarı, “Aile yuvası bir okuldur ve eşler yaşam boyunca birbirinden birçok şey öğrenir. Aile olma yolunda eşler birbirlerine yumuşak davranırlarsa aile olma biraz daha hız kazanır. Sevgi, samimiyet dilini iletişimle kurmak çok önemlidir. İnsan ne kadar büyük aşık olursa o kadar sevdiğini eksikliklerini, hatalarını, görmezden gelir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2014, 16:08

banner102