banner158

Aydın'daki 19 Mayıs töreninde Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay ile Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt arasında koltuk krizi yaşandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. yıl dönümü Aydın’da coşkuyla kutlanırken, Adnan Menderes Stadı’ndaki törende protokol bölümünde koltuk krizi yaşandı.

Aydın'daki 19 Mayıs töreninde Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay ile Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt arasında koltuk krizi yaşandı
banner152

Törene eşi Güney Atay’la gelen CHP’li Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay’ın yanına İstiklal Marşı okunduktan sonra protokol bölümüne geldiği gözlenen Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt’un oturmak istemesi kısa süreli krize neden oldu.

Protokolde Aydın Barosu’na ayrılan koltuğa Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay’ın eşi Güneş Atay’ın oturması sonrasında ise, Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt stadı terk etti.

FATİH ATAY, BARO BAŞKANI GÖKHAN BOZKURT’U KINADI

Stadda yaşanan oturma yeri krizi sonrasında açıklama yapan Fatih Atay, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na katılma nezaketi göstermeyen Aydın Baro Başkanı’na karşı bu açıklamayı yapmak zorunda kaldığı için üzüntü duyduğunu ifade etti.

Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay, “Seçildiğim günden bu yana gerçekleşen 2’nci resmi bayramda da eşiyle birlikte katılan bir kamu görevlisi olmaktan onur duyuyorum. Emekli öğretmen olan 36 yıllık eşim resmi bayramda da beni yalnız bırakmamıştır. Ülkemizde her gün kadınlara yönelik şiddetin arttığı ortamda, bir örneği de 19 Mayıs törenlerinde protokolde yaşanmıştır.

Halkın seçtiği Belediye Başkanı ve eşiyle de törene katılan bir kişi olarak, eşimin oturduğu yerden kaldırılmasını nasıl içime sindirebilirim? Görevlilerden ilave bir koltuk getirmelerini istememe rağmen kendisi (baro başkanı) eşimin koltuktan kalkması için defalarca taciz etti. Bu da yetmiyormuş gibi görevlileri göndererek eşimi tacize davet etti. Bir koltuğa oturmak uğruna, bir kadını resmi törende herkesin içinde kaldırmayı nezaket zanneden ve sonra Aydın Baro Başkanlığı’nın sosyal medya hesabından bunları dile getirecek kadar gözünü koltuk hırsı bürümüş bir baro başkanıyla karşı karşıyayız. Aynı konumda baro başkanı eşiyle birlikte oturuyor olsaydı, şu anda görevde olan belediye başkanı ve eski bir milletvekili olarak ‘siz eşinizle oturun, ben arka tarafta otururum’ derdim. Bir baronun saygınlığını oturulan koltuğun sırasıyla ölçülmeyeceğini çok iyi biliyoruz. Canı istediği bayrama gelip, canı istemediği bayrama gelmeyen bir baro başkanıyla aynı baroya kayıtlı olmaktan esef duyuyorum” dedi.

BARO BAŞKANI GÖKHAN BOZKURT: VALİLİĞİ GÖREVE DAVET EDİYORUZ

Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt ise, “Bugün, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenlerine katılmak üzere, Valilik önünde bulunan Atatürk anıtına çelenk koyulduktan sonra Stadyuma geçen Baro Başkanımız Av. Gökhan Bozkurt, protokol gereği Baro Başkanlığına ayrılmış bulunan ve üzerinde Baro Başkanına ayrıldığı da yazılı olan koltuğa oturması gerekirken, Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay tarafından eşinin oturtulması nedeniyle önce bir süre beklemiş, ancak; Valilik protokol görevlileri tarafından önceden de uyarıldığı ve koltuğun protokol gereğince Aydın Barosu Başkanına ayrıldığı tekrar hatırlatıldığı halde, eşini kendisine ayrılan yere gönderip koltuğu boşaltmak yerine, saygısız bir tutum takınarak uyarıları reddetmesi üzerine bu kez görevliler tarafından Vali'ye bilgi verilmiş, hala aynı tutumu sürdürmesi ve koltuğun Belediye Başkanı tarafından boşaltılmaması nedeniyle, Baro Başkanımız, Baromuzun saygınlığını göz önünde bulundurarak ve Milli Bayramımıza gölge düşürecek herhangi bir olaya mahal vermemek adına o anda Stadyumu terk etmiştir. Kendisi de Baromuza kayıtlı bir avukat olmasına rağmen ne insani ne de devlet insanı nezaketine ve kurallarına uymayan, Atamız tarafından Cumhuriyetin emanet edildiği gençlerimize de son derece kötü bir örnek olan bu saygısız tutumu nedeniyle Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay'ı kınıyor, 23 Nisan törenlerinde de aynı tavrı gösterdiği öğrenilen bu kişinin devam ettiği anlaşılan tutumuna karşılık Aydın Valiliği'ni gerekli protokol tedbirlerini almaya davet ediyoruz.  Meslektaşlarımıza ve kamuoyuna saygıyla duyururuz” şeklinde açıklama yayınladı.

Aydınpost ANDROID'de TIKLA YÜKLE!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA YÜKLE!

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2019, 13:41
banner94