banner339
banner391
banner313

Aydın'da taze kiraz ve üzüm sektörü yeni pazarlara açılıyor

AYDIN (İHA) - Türkiye’nin taze üzüm ve kiraz ihracatında Rusya ve Avrupa Birliği’ne bağımlılığını ortadan kaldırmak isteyen Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Çin ve Hindistan pazarlarına yönelik bir projeyi hayata geçiriyor.

Aydın'da taze kiraz ve üzüm sektörü yeni pazarlara açılıyor
banner353

Taze üzüm ve kiraz ihracatından yıllık 350 milyon dolar kazanan Türkiye, 1 milyar doları hedefliyor.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Ekonomi Bakanlığı desteği ile başlatılan Taze Kiraz ve Üzüm Ürünlerinde Rekabet Gücünün Arttırılması (URGE) Projesi ile en önemli üretici ülkeler arasında olduğumuz taze kiraz ve üzümde ihracatın arzu edilen seviyelere ulaşması hedefleniyor. Proje de, 14 firma yer alıyor.

Üç yıl sürecek olan proje süresince gerçekleştirilecek olan faaliyetlerle dünya ithalat pazarındaki Türk ürünlerinin payının arttırılmasını amaçladıklarını belirten Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Seyyar, Bu doğrultuda atılacak adımların gerek üye firmalar gerek sektör nezdinde doğru temellendirilebilmesini adına başlangıç aşamasında bir İhtiyaç Analizi Çalışması yaptırdıklarını kaydetti.

Analiz çerçevesinde üye firmalar özelinde tüm sektörün derinlemesine analiz edildiğini anlatan Seyyar, “Çözüm bekleyen ortak alanlar ile fırsata dönüştürülebilecek olan ortak avantajlar tespit edildi. Bu tespitler doğrultusunda proje süresince gerçekleştirilecek olan faaliyetler planlandı. Planlı faaliyetlerin ilkinde Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde Hedef Pazar Araştırma Yöntemlerine İlişkin Eğitim Programı gerçekleştirdik. Eğitim programının amacı, özelde üye firmalar genelde ise sektör itibarı ile Uzakdoğu pazarlarında özellikle Çin ve Hindistan’da ihracat rakamlarımızın yukarı çekilmesidir” diye konuştu.

Taze Kiraz ve Üzüm Ürünlerinde Rekabet Gücünün Arttırılması (URGE) Projesi ile bir yandan ihracatçıların önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik faaliyetler planladıklarını, bir yandan da sahip olunan potansiyelin uluslararası platformlarda tüm dünyaya anlatılması için çalışma yürütüleceğini anlatan Seyyar şöyle devam etti: “Taze üzüm ve kirazda dünya genelinde yıllık 9.5 milyar dolar değerinde ihracat gerçekleşiyor. Türkiye’nin ihracatı ise 300-350 milyon dolar aralığında seyrediyor. Her iki üründe de Türkiye’de uzun süreli hasat yapılmasına olanak sağlayan bir coğrafi yapıya sahibiz. Türkiye’de 4 ay süresince kiraz hasadı mümkün. Bu avantajlarımızı fırsata dönüştürmek ve iki üründeki ihracat rakamımızı 1 milyar dolara çıkarmak istiyoruz”

20161008aw867917_04.jpg

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2016, 11:35
banner218

banner344

banner394

banner343

banner393

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k