banner4

Aydın'da Soma eylemine TOMA'lı müdahale

Aydın’da, Soma’da meydana gelen maden faciası protesto etmek için toplanan grup, polis barikatını fiziki güç kullanarak geçip izinsiz yürüyüş yapmak istedi. Ellerindeki maddelerle saldıran gruba, polis biber gazı ve TOMA’larla müdahale etti.

Aydın'da Soma eylemine TOMA'lı müdahale
banner26

Soma’da yaşanan maden faciasını protesto etmek isteyen bir grup, Aydın merkez Efeler ilçesi Sevgi yolunda basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından Adnan Menderes Bulvarı boyunca izinsiz yürüyüş yapmak isteyen grup, Abide kavşağına geldiklerinde çevik kuvvet barikatıyla karşılaştı. Emniyet yetkilileri, grubu defalarca izinsiz yürüyüş yapamayacakları yönünde uyardı. Bunun üzerine oturma eylemi yapan grup, bir süre sonra yeniden harekete geçerek polis barikatına doğru ilerlemeye başladı. İlk önce ellerindeki çakmak ve pet şişeleri polise fırlatarak barikatı yarmaya çalışan grup, bunda başarılı olamayınca bu kez tekmelerle polis kalkanlarına saldırdı.
Polisin tüm uyarılarına rağmen dağılmayan ve fiziki güç kullanarak yürüyüşü gerçekleştirmekte ısrar eden gruba önce biber gazı ve ardından da TOMA’larla müdahale edildi. Müdahalenin ardından grupların büyük bir bölümü ara sokaklara kaçarak dağılırken, polise direnmeye devam eden ve güzergahta yürüyüşlerini sürdürmek isteyen bazı eylemciler polis tarafından gözaltına alındı.

Gözaltına alınan eylemciler, ifadelerinin alınması için karakola götürülürken, yeniden bir araya gelen gruplar Atatürk Kent Meydanı’nda toplandı. Burada sloganlarla eylemlerle sürdüren kalabalık, polisin ardından bu kez haber yapmak için bölgede bulunan basın mensuplarına kömür ve yabancı cisimlerle saldırdı. Göstericilerin arasında kalan iki basın mensubu, linç edilmekten meslektaşlarının yardımıyla kurtuldu.

Yaşanan arbedenin ardından Efeler ilçe merkezindeki gerginlik bir nebze de olsa yerini sakinliğe bırakırken, polis ve eylemcilerin kent meydanındaki bekleyişi sürüyor.

2-005.jpg

3-002.jpg

4.jpg

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2014, 17:28