banner141

Aydın'da iş ve meslek edindirme projesinde dev adım

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle İstihdam ve Mesleki Eğitim çalışmaları devam ediyor.

Aydın'da iş ve meslek edindirme projesinde dev adım
banner152

Kamu-özel sektör-üniversite işbirliğinin en güzel ve somut örneklerinden biri olan UMEM Beceri’10 projesi kapsamında 2011-2013 döneminde sanayi, hizmet ve tarım sektörlerinde Türkiye genelinde 6 bine yakın kurs açılmış, bu kurslardan mezun olan binlerce kişinin istihdam edildi. Projeden eleman talep eden firmalar ise hem nitelikli elemana sahip olmuş hem de proje kapsamında firmalara tanınan istihdam teşviklerinden yararlanma şansını yakaladı.

İşgücü piyasasının ihtiyaçları ve illerde yer alan Kurs Yönetimlerinden alınan görüşler doğrultusunda mevcut protokol, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımlarıyla Mayıs ayında gerçekleştirilen “Protokol ve Ödül Töreni” ile yenilenerek kamuoyuna açıklandı.

ARTIK TÜM MESLEK LİSELERİNDE KURS AÇILABİLECEK
Proje hakkında bilgiler veren Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bosnalı, “Yenilenen protokolle Türkiye’nin tamamında bulunan meslek liselerinde, sanayi, hizmet, tarım ve sigortacılık sektörlerinde mesleki eğitim kursları açılabilecektir. Böylelikle firmaların talep ettiği alanlarda her ilde ve ilçede iş ve meslek edindirme kursları açılabilecektir. Yapılan değişiklikle birlikte Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) bulunan özel meslek liseleri, üniversiteler ve TOBB ile oda ve borsalar tarafından kurulan eğitim merkezlerinde kurs açılabilecektir. Şahıs firmaları ile 1 çalışanı olan şirketler de bu projeyle eleman temin edebilecek. Yeni protokolle tüm şahıs firmaları ve 1 çalışanı olan şirketler de UMEM Beceri’10 projesinden eleman temin edebilecektir. Getirilen bu yenilikle, Türkiye’deki şirketlerin %35’ini oluşturan 1 çalışanı olan firmalar da proje avantajlarından yararlanabilecektir. Ayrıca isteyen firmalar, İŞKUR kayıtlarında bulunan kişileri direkt istihdam edilebilecektir. Bunun için firmaların yapması gereken tek şey üye oldukları oda ve borsaya başvurmaktır” dedi.

FİRMALAR 4,5 YILA VARAN İSTİHDAM TEŞVİKLERİNDEN FAYDALANIYOR
Firmaların 4,5 yıla varan istihdam teşviklerinden faydalanabileceğine işaret eden Bosanalı, “Kurslarda başarılı olan kursiyerleri istihdam eden firmalar, 18-29 yaş arası erkekler ve yaşa bakılmaksızın kadınları istihdam eden firmalar için 4,5 yıla varan, 30 yaş üzerindeki erkekleri istihdam eden firmalar için 3,5 yıla varan süreyle “Sigorta Primi İşveren Payı” ödemeleri kamu kaynaklarından karşılanacaktır.

Firmaların yararlanacakları istihdam teşvikleri belirli illerde değil, 81 ilin tamamında geçerli olacak. UMEM Beceri’10 Projesi kurslarına katılan kursiyerler teorik ve işbaşı eğitimi süresince günlük 25 TL alacak, kursiyerlere kurs süresince “Genel sağlık Sigortası” yaptırılacaktır. Detaylı bilgi almak ve ihtiyaç duyduğunuz elemanı talep etmek için 'beceri10.org.tr' ve 'umem.org.tr' adreslerinden ve 7/24 UMEM Beceri’10 Çağrı Merkezi 444 86 36’dan iletişime geçilebileceği gibi Aydın Ticaret Borsasından konuyla ilgili detaylı bilgi alınabilecektir” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2014, 10:16
banner94