banner83

Aydın'da engelliler askerlik heyecanı yaşadı

Aydın’da Engelliler Haftası kapsamında 1 günlüğüne askerlik heyecanı yaşayan 56 engeli için düzenlenen tezkere töreninde renkli görüler ortaya çıktı.

Aydın'da engelliler askerlik heyecanı yaşadı
banner94
banner26

Aydın Garnizon Komutanlığı tarafından Engelliler Haftası dolayısıyla askerlik görevini yerine getiremeyen il genelinden 56 engelli için Aydın 1. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığı Şehit Jandarma Er Abdülkerim Büyük Kışlası’nda 1 günlük temsili askerlik töreni düzenlendi.
videoizle.jpg
Sabah erken saatlerde aileleriyle birlikte Eğitim Komutanlığına teslim olan engelliler, askeri üniformalarını giydi. Gün içinde temel askeri bilgiler öğretilen engelliler, öğle yemeklerini de diğer askeri personelle birlikte yedi. 1 günlük temsili askerlik görevlerini tamamlayan engelliler, tezkerelerini düzenlenen törenle aldı.

Törene Vali Vekili Alper Faruk Güngör, Aydın Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Karataş, Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, askeri erkan, davetliler ve engelli erlerin aileleri katıldı.

banner103
Türkiye’de engelli askerlik uygulamasının 14’üncü yılına girdiğini belirten Aydın Sakatlar Derneği Başkanı Sevgi Dinçer, engellilere sağlanan ekserlik imkanının dünyada başka örneği olmadığını belirterek, “Dünyada hiçbir benzeri olmayan bu hizmet ancak bizim ordumuzun duyarlı mensuplarının ürünü olma özeliğiyle gurur vericidir. Dünyanın bile ayakta alkışlaması gereken bu sosyal projeyi kusursuz hizmete sunan, engelliliğimizi bize hatırlatmadan gerçekleştiren yetkililerimize ne kadar teşekkür etsek azdır. Ordumuzun değerli ve bir o kadar duyarlı mensuplarının örnek hizmetlerinde ilklerin altına imza attıklarını hepimiz bilmekteyiz. Gönüllerde bir numara olan sadece bu proje değil; diğer projelerle de minnetle anılacak bir ordumuz var” dedi.

Kendilerini unutmayarak temsili de olsa şerefli askerlik görevini yapmayı sağlayan Türk Silahlı Kuvvetlerine teşekkür ederek konuşmasına başlayan engelli Canberk Topuz da, “Bu şerefli üniformayı giymek, içilen bu kutsal anda bütün kalbimizde ortak olmak bizler için kazanılan en büyük şeref ve bundan sonraki hayatımızda anlatabileceğimiz en güzel anı olmuştur. Burada bu havayı teneffüs ettik ve bayrağımızın gölgesinde ant içtik. Bizler bugün her zamanınkinden daha güçlü ve gururluyuz. Bugün bu ordunun, Türkiye Cumhuriyeti devletinin temeli olduğunu ve ona güvenmekte ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha gördük. Ordumuza olan inancımız bir kez daha arttı. Bizlerin belki koşmaya gücü yok, ellerimiz titrer ve hedefi şaşırabiliriz ama düşüncelerimiz asla şaşmaz. Atatürk’ün fikirlerinden şaşmayız. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti, yaşasın Türk Silahlı Kuvvetleri. Cumhuriyetimiz ve bayrağımız için her an canımızı vermeye hazırız” diye konuştu.

Aydın’daki temsili askerlik töreninde 56 engellinin vatani görevini yerine getirdiğini ifade eden Jandarma Yarbay Murat Kılıç ise, “Bu yıl gerçekleştirdiğimiz temsili askerlik töreninin Jandarma Teşkilatının 175’inci kuruluş yıl dönümüne isabet etmesi bizleri ayrıca sevindirmiştir. Şanlı bayrağımızın gölgesinde yapılan bu yemin askerlerimizin kendilerine verilebilecek her türlü görevi şevk ve heyecanla yapma azim ve kararlılığında olduklarının göstergesidir. Şuanda karşınızda hazır olan askerler, görevlerini yapmalarının bilinci ve mutluluğu ile terhis belgesi almaya hak kazandı. Büyük bir coşku, heyecan, onur ve gururla askerlik hizmetlerini temsili olarak yerine getirdiler ve bizlere yeterliliklerini ispatladılar. Bu onuru, şerefi ve haklı gururu yaşam boyu yüreklerinin derinliklerinde hissedecek ve yaşayacaklar” diye konuştu.

Törende yapılan konuşmaların ardından 56 engelli, yemin töreni için hazırlanan üzerinde silahların bulunduğu masaların etrafına getirildi. Okunan askerlik andını yüksek sesle tekrar eden engelliler, yemin ederek gerçek anlamda asker oldu. Yemin törenin ardından temsili askerlik görevini yerine getiren engellilere tezkereleri Vali Vekili Güngör, Tuğgeneral Karataş ve Başkan Çerçioğlu tarafından verildi. Aydın 1. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanlığı’nda düzenlenen sembolik askerlik merasimi resmi geçit töreniyle son buldu.

20140512aw087852_01.jpg

20140512aw087852_02.jpg

20140512aw087852_03.jpg

20140512aw087852_04.jpg

20140512aw087852_06.jpg

20140512aw087852_07.jpg

20140512aw087852_08.jpg

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2014, 17:26

banner102