banner116
banner92

Aydın'da engelli öğrenciler diş taramasından geçirildi

Aydın’da, Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında diş taramasından geçirilen engelli öğrenciler, hediyelerle sevindirildi.

Aydın'da engelli öğrenciler diş taramasından geçirildi
banner94
banner26

Aydın’de Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında Hacı Hüseyin Aslan Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi’nde engelli öğrencilere yönelik bir takım etkinlikler gerçekleştirildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün birlikte yürüttüğü Ağız ve Diş Sağlığı Tarama Programı kapsamında gerçekleşen etkinlikte Toplum Sağlığı Hizmetleri Şube Müdürü Dr. Zehra Birincioğlu, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kronik Durumlar Birim Sorumlusu Dr. Özgül Gavcar, Diş Hekimi Lütfi Korucu ve sağlık personelinin katılımıyla engelli öğrenciler ağız ve diş taramasından geçirilerek, diş fırçası ve diş macunu hediye edildi.

Hekimlerin gerek engelliliğin önlenmesi ve gerekse engelli kişilerin sağlık sorunlarına çözüm üretilmesi ve rehabilitasyon programlarının başarı ile gerçekleştirilmesi noktasında son derece önemli bir görev üstlendiklerine işaret eden Toplum Sağlığı Hizmetleri Şube Müdürü Dr. Zehra Birincioğlu, “Hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının engelliliğin önlenmesi konusunda başarılı olabilmeleri açısından; erken tanı amacı ile sağlık taramaları için gerekli koşulların sağlanması, eğitim programlarının geliştirilmesi, güvenilir, sağlıklı veriler elde edilebilmesi için kayıt sistemlerinin iyileştirilmesi, alt yapı hizmeti veren kuruluşlar ile koordinasyonun sağlanması, sağlıklı çevre bilincinin ve koşullarının oluşturulması, sürekli tıp eğitimi kapsamında engellilikten korunma ve rehabilitasyon çalışmalarına yer verilmesi gerekmektedir. Engelli vatandaşlara acıma duyguları ile yaklaşmak yerine, kurumsal hizmetlerin geliştirilmesi esas alınmalıdır. Bu nedenle engellilere hizmet götüren kamu, özel sektör ve gönüllü sivil toplum örgütlerinin güçlendirilmesine önem verilmelidir. Devletimizin evrensel ölçülerde engellilerini sahiplenme çabası, toplumsal bilinçlenme ve kamuoyu desteği ile anlamlı ve gerçek bir boyuta ulaşacaktır” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2014, 21:48
banner118