banner339
banner313

Aydın'da eğitim yılı sancılı başlıyor

Ülke genelinde olduğu gibi Aydın’da yarın başlayacak olan 2016-2017 eğitim öğretim sezonu için tüm hazırlıklar tamamlanırken, Aydın’da İmam Hatip Lisesi Yurdu’nda kalacak öğrenciler şok yaşadı.

Aydın'da eğitim yılı sancılı başlıyor
banner401
banner399

AYDINPOST HABER SERVİSİ - Yurt müdürü tarafından yarın okula gelecek öğrenciler kabul edilmezken, sıkıntı velilerin İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre’den yardım istemesi ile çözüldü.

Sokakta kalan öğrencilere akşam saat 20:00’den sonra yurt açılarak barınacak yer verileceği belirtildi.

Aydın’da 18 Haziran günü 175 bin 375 öğrencinin karnelerini alması ile başlayan yaz tatili bitti. Yarın sabah ders başı yapacak pek çok yatılı öğrenci köylerinden şehir merkezlerinde okullarının bulunduğu yurtlara geldi. Aydın’da da çeşitli ilçe ve dağ köylerinde okuyan öğrenciler yarın ders başı yapmak için okullarına geldi. Aydın İmam Hatip Lisesi’nin Devlet Parasız Yatılı yurtlarında kalan öğrenciler yurtlarına geldiklerinde yurdun kilitli olduğunu görünce ne yapacaklarını şaşırdı. Nerede kalacaklarını ve ne yapacaklarını bilemeyen öğrenciler ailelerini arayarak yardım istedi. “Öğrencileri sokağa mı bırakalım” Bunun üzerine yeni atanan yurt müdürünü arayan veliler ikinci bir şoku yaşadı. Müdürün yurdun yarın açılacağını ve herkesin başının çaresini bakmasını istediğini belirten veliler, “Okulların açılacağı dün belli olmadı. Yurt müdürünü aradık çocukları götürün ya da bir yakının evinde kalsın deyince ne yapacağımızı şaşırdık. İmam Hatip Lisesi Yurdu açık olmayınca çocukları Milli Eğitim’e devredilen Kemal Erimez Yurdu’na göndermişler. O yurt da açık değil. Okulların ilk gününden öğrencilere bu şekilde sorun yaşatılması çok garip” diye konuştular.

Milli Eğitim Müdürü çocukları sokaktan kurtardı

Çocukları sokakta kalınca İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre’yi arayan öğrenci velileri, durumu anlatarak bir çok öğrencinin 50-100 kilometre mesafeden geldiğini, ne geri dönme imkanları ne de otelde yatacak imkanları olduğunu belirterek çocukların sokakta bırakılmaması için yardım istediler.

Velilerin şikayeti üzerine, İl Milli Eğitim Müdürü’nün talimatı üzerine yeni atanan yurt müdürü öğrencilerin kapısının önünde beklediği yurda gelerek yurdun akşam saat 20:00’den sonra açılarak öğrencilere barınma hizmeti verileceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2016, 15:29
banner218