banner158

Aydın Barosu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenecek adli yıl açılış törenine katılmayacak

Aydın Barosu, 2 Eylül'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenecek adli yıl açılış törenine katılmayacağını yazılı bir açıklama ile duyurdu.

Aydın Barosu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenecek adli yıl açılış törenine katılmayacak
banner152

Söz konusu daveti Aydın Barosu ile birlikte İzmir, İstanbul, Muğla, Antalya, Adana, Ordu ve Ankara barolarının da reddettiği öğrenildi.

Aydın Baro'sunun yazılı açıklamasının tam metni şu şekilde;

"Yargıtay Başkanlığı tarafından, bu yılki Adli Yıl Açılış Töreni'nin Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılmasının kararlaştırıldığı ve bazı Barolara davetiye gönderildiği anlaşılmaktadır. Aydın Barosu Başkanlığı'na henüz böyle bir davetiye ulaşmamış olup, davet gelmesi halinde göstereceğimiz tavır ise, tarihimize bakıldığında rahatlıkla anlaşılabilecek kadar açıktır. Bağımsız, tarafsız bir yargı, hukukun üstünlüğü ve demokrasi mücadelesini ödünsüz şekilde sürdüren, kuvvetler ayrılığını olmazsa olmaz gören Aydın Barosu açısından, adalet sarayları dışında herhangi bir saray Adli Yıl Açılışı için seçenekler arasında bulunmamaktadır. Avukatlık mesleğini tutuklu olduğu yerden çıkarıp, özgür bir şekilde yurttaşların savunma ve adil yargılanma hakkının hizmetine sunmak, ancak bağımsız ve başı dik bir duruş sergileyen savunma makamı ile mümkündür. Baromuz; tarihinin, inandığı evrensel hukuk ilkeleri ile Cumhuriyet değerlerinin işaret ettiği yerde Adli Yıl Açılışını gerçekleştirecektir ve o yer Saray olmayacaktır. Kamuoyuna ve meslektaşlarımıza saygıyla duyururuz."


whatsapp-image-2019-08-17-at-12.14.30.jpeg

Aydınpost ANDROID'de TIKLA YÜKLE!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA YÜKLE!

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2019, 17:54