banner83

Aydın AB hazırlıklarını sürdürüyor

Aydın İli Avrupa Birliğine Uyum Dayanışma ve Yönlendirme Kurulu (UDYK) 2014 yılı 1. toplantısı gerçekleştirildi.

Aydın AB hazırlıklarını sürdürüyor
banner94
banner26

Aydın Kültür Merkezi Toplantı Salonun’nda gerçekleştirilen toplantıya Aydın Vali Yardımcısı Halil Canavar, kaymakamlar, belediye başkanları, kurum müdürleri, SGK Başkanlığı Avrupa Birliği Dış İlişkiler Daire Başkanı Harun Hasbi, Aydın Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Reyhan Türkmen ve davetliler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Aydın Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Reyhan Türkmen yaptıkları ve yapmayı planladıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Hazırlamış oldukları projelerin başarı ile ilerlediğini ifade eden Türkmen, hazırladıkları ‘Şehir Benim Öğrenme Mekanım’ adlı proje ile kültürel ve doğal güzellikleri içeren çalışmaların yabancı ortakların ilgisini çektiğini dile getirdi.

“ŞEHRİMİZE TOPLAMDA 2 MİLYON TL KATKIMIZ OLACAK”
Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nin yenilebilir enerji kullanımı ve enerji verimliliği uygulamaları ile enerji kullanımının yüzde 50 oranında düşürülmesini amaçlayan bir projeye de imza attıklarını da kaydeden Türkmen, “Bu proje yaklaşık 13 milyon TL’ye mal olacak. Örnek üç uygulamadan bir tanesi İspanya, Belçika ve Aydın’da olacak. Aydın Valiliği olarak biz bu projenin Türkiye ayağının idari sorumluluğunu görevini yürütüyoruz. Şehrimize toplamda 2 milyon TL katkımız olacak. Bu proje ile ADÜ hastanesi yüzde 50 enerji tasarrufu sağlayacak” dedi.
‘CREATİVE MEDİA' ADLI PROJE EKİM AYINDA BAŞLAYACAK
Tarım alanında da odalar, birlikler ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri işbirliği ile Avrupa’dan fon getireceklerini de anımsatan Türkmen, çiftçilere kolaylık sağlamak adına çalışmalar yaptıklarını belirtti. Avrupa Birliği Komisyonundan fon getirerek ‘Creative Media’adlı proje ile özellikle görsel-işitsel alanlarda yaratıcılık gerektiren profesyonel kişilere eğitim vermeyi planladıklarını açıklayan Türkmen, bu projeyi Ekim ayında başlatmayı planladıklarını öne sürdü.

FON GETİRME ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK
‘AB sürecinde Aydın’ adlı derginin 1. sayısının basılıp dağıtıldığını ve 2. sayının basım aşamasında olduğunu hatırlatan Türkmen, AB Proje Döngüsü Yönetimi ve Çeşitli Fon Kaynakları isimli bir kitapçık çalışması da yaptıklarını beyan etti. Bu kitapçığın Aydın’da kurumlardan gelen talepler üzerine ve çeşitli hibe programları vasıtası ile düzenledikleri sunulardan oluştuğunu vurgulayan Türkmen, kitapçık ile Aydın’ın proje yapma kapasitesine katkıda bulunacaklarını söyledi. Bilgilendirme toplantıları düzenlemeye devam edeceklerinin altını çizen Türkmen, Aydın’a fazla fon getirmek için ellerinden gelen çalışmaları yapacaklarını ifade ederek sözlerini noktaladı.

SGK Başkanlığı Avrupa Birliği Dış İlişkiler Daire Başkanı Harun Hasbi de; istihdam, sosyal içerik ve ayrımcılıkla mücadele, iş sağlığı ve güvenliği, çalışan hakları, sosyal diyalog, kadın erkek eşitliği gibi konularda slayt eşliğinde sunum yaparak katılımcıları bilgilendirdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2014, 16:43

banner102