banner116
banner92

Ana arı üretimi yapan işletmelere denetim yapıldı

Aydın’da ana arı üretimi yapan işletmelerin üretim kapasiteleri ile üretim kaliteleri yönünden her yıl yapılması gerekli olan kontrol ve denetimleri yapıldı.

Ana arı üretimi yapan işletmelere denetim yapıldı
banner94
banner26

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından üretim izni verilen ve ilk defa üretim izni talebinde bulunan ana arı üretim işletmelerin üretim kapasiteleri ile üretim kaliteleri yönünden her yıl yapılması gerekli olan kontrol ve denetimleri Aydın Gıda Tarım İl Müdürlüğü tarafından kurulan komisyonca yapıldı.

Komisyon, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Aydın Tarı’nın başkanlığında, Mühendis Turgut Küçük, Veteriner Hekim Uğur Dabanoğlu, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden Arıcılık Şube Müdürü Üzeyir Karaca, Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeki Altın ve birlik temsilcilerinin katılımıyla kurulmuş olup Aydın merkez Efeler ilçesi Nazilli, Sultanhisar ve Yenipazar İlçe sınırları içerisinde faaliyet gösteren 10 adet işletmeye gidilerek kontrol ve denetimler yapıldı.

Aydın’ın arıclığın yapılabilmesi noktasında önemli özelliklere sahip olduğunun altını çizen Aydın Gıda tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, “Aydın iklim şartları ,bitki örtüsünün çeşitliliği, coğrafi özellikleri gibi özelliklerinden dolayı arıcılık faaliyetlerinde ender bölgelerden olduğu gibi ülkemizde ana arı yetiştiriciliği alanında da kapasite ve kalite yönünden de ilk sıralarda bulunmaktadır. Üretilen ana arılar ülkemizin birçok iline kargo ile ulaştırılarak kovan başına arı ürünleri üretiminin artmasında çok önemli faydalar sağlamaya devam etmektedir” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2014, 22:10
banner118