banner4
banner23

Alınan her kiloyla kısırlaşıyoruz

Aşırı kilo kadının anne erkeğin de baba olmasının önünde duran en büyük engel... Uzmanlara göre alınan her kilo kısırlığı dahada arttırıyor...

Alınan her kiloyla kısırlaşıyoruz
banner8

Çocuk sahibi olmayı engelleyen nedenler arasında kilo problemi olduğunu da söyleyen Dr. Hakan Özörnek, “Obezite adet düzensizliğinin yanı sıra yumurtlama problemine sebep oluyor. Dolayısıyla doğal yolla gebelik oluşmasını engelliyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın başlattığı ‘Obezite ile Mücadele Eylem Planı’ Batılı ülkelerin sorunu olarak bilinen aşırı şişmanlık hastalığının Türkiye’de de ciddi boyutlara ulaştığını bir kere daha gösterdi. Türkiye’de erkeklerin yüzde 21’ini, kadınların ise yüzde 42’sini tehdit eden obezite, pek çok hastalığı da beraberinde getiriyor.

Yaşadığımız çağın koşullarında sıkça karşımıza çıkan kısırlık ise obezitenin tetiklediği sorunlar arasında üst sıralarda yer alıyor. EuroFertil Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Hakan Özörnek, çocuk sahibi olamayan çiftlerde incelenen noktalardan birinin kilo problemi olduğunu söyleyerek, “Obezite adet düzensizliğinin yanı sıra yumurtlama problemine sebep oluyor. Doğal yolla gebelik oluşmasını engelliyor” dedi.

Hormon dengesi altüst oluyor Fazla sayıdaki yağ hücresinin östrojen dengesini bozduğunu, yüksek miktardaki östrojenin ise yumurtlamayı engellediğini ifade eden Dr. Özörnek, şu bilgileri verdi: “Yüksek vücut kütle indeksi lokal endokrin ve metabolik bozukluk yaparak küçük yani olgunlaşma problemi olan yumurta gelişmesine sebep olur. Artan kilo ile gelişen hiperandrojenizm (vücutta testosteron gibi erkeklik hormonlarının artması) ve yumurtlama bozukluğu doğal gebelik şansını düşürür. Gebe kalmak için en ideal vücut kütle endeksi 21 - 29 dur.

Yapılan çalışmalarla obez kadınların yüzde 5 oranında kilo kaybetmesiyle âdet düzensizliği vakalarının yüzde 60’ında bu problemin ortadan kalktığı ve âdetlerin tekrar düzene girdiği belirlenmiştir.” Gebelik planlayan kadınların meyve, sebze, karbonhidrat ve etin dengede olduğu bir diyet uygulamasını öneren Dr. Özörnek, bunun yanı sıra günlük kalori alımının normal vücut kilosunu koruyacak şekilde ayarlanması gerektiğini ifade etti.

TEDAVİNİN YARIM KALMA İHTİMALİ VAR

Tüp bebek yaptıracak hastalarda obezitenin yumurtalık cevabını azaltıp, yüksek doz ilaca gereksinim oluşturduğunu ve tedavi süresini uzattığını belirten Dr. Özörnek, “Gelişen yumurta sayısı azdır ve tedavinin yarıda kalma ihtimali vardır” dedi. Obez insanların bebeklerinde genetik anormallik ihtimali arttığı için, düşük olasılığının da çoğaldığına dikkat çeken Dr. Özörnek, “Tüm bunların yanında gebelik komplikasyonlarını artırır, kısaca sağlıklı canlı doğum oranını azaltır” uyarısında bulundu.

ŞİŞMAN ERKEKLER DE TEHLİKEDE

Dr. Özörnek şişmanlığın sadece kadınları değil, erkekleri de etkilediğine dikkat çekti. Yapılan çalışmaların şişman erkeklerin sperm kalitelerini düşürdüğünü belirten Dr. Özörnek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yapılan çalışmalarda şişman erkeklerde sperm kalitesinde düşüklükler olduğu tespit edilmiştir. Normalde erkeklerde yağ dokusundan östrojen hormonu az miktarda salgılanmaktadır. Obez erkeklerde yağ dokusunda testosteronun östrojene dönüşmesi artar ve dolayısıyla testosteron azalır ve buna bağlı olarak da sperm kalitesi düşer. Fazla kilosu olan erkeklerde hormon düzensizlikleri ideal kiloya sahip olanlara göre daha yüksektir.

Bugün

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2012, 11:37