banner116
banner92

Ahmet Akar'ın organları 6 hastaya hayat verecek

Kuyucak ilçesinde 6 gün önce çalıştığı fabrikaya giderken geçirdiği trafik kazası sonrası ağır yaralanarak tedavi altına alınan 39 yaşındaki Ahmet Akar, yaşam mücadelesini kaybetti

Ahmet Akar'ın organları 6 hastaya hayat verecek
banner94
banner26

Nazilli’de yaşayan ve 59 kilometre uzaktaki Denizli Sarayköy’de bir tekstil fabrikasında çalışan Ahmet Akar, mesai arkadaşı Uğur Küçükoğlu’nun kullandığı motosikletle iş yerlerine giderken Nazilli-Denizli Devlet Karayolu Kuyucak İlçesinin Kurtuluş Mahallesi yakınlarında aynı yönde seyir halindeki minibüse arkadan çarparak yaralanmışlar ve kazada arkadaşı Uğur Küçükoğlu hastanede hayatını kaybetmişti.
video-haber.png
Geçirdiği trafik kazası sonrası ağır yaralanarak tedavi altına alınan 39 yaşındaki Ahmet Akar ise 5 gün süren yaşam mücadelesini dün saat 14.00 sıralarında beyin ölümü gerçekleşmesi sonucu kaybetti.

ANKARA VE İZMİR’DE NAKİLLER GERÇEKLEŞTİ
Nazilli Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesinde beyin ölümü gerçekleşen Hollanda doğumlu Ahmet Akar'ın organları kardeşi Cihan Akar’ın izni ile sabah saatlerinde gelen ekipler tarafından yapılan 5 saatlik ameliyatın ardından ‘kalbi’ Ankara Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, ‘karaciğeri’ İzmir Özel Kent Hastanesine, ‘korneaları ve bir böbreği’ Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne, ‘diğer böbreği’ de Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde organ bekleyen hastalara nakledildi. Nazilli’den alınan organlar karayolu ile İzmir’deki hastanelere nakledilirken, Adnan Menderes Havaalanında bekleyen Sağlık Bakanlığına ait uçak Ankara’da kalp nakli bekleyen hasta için havalandı. Saatlerle yarışılan nakil operasyonunda ise 25 cerrah ve hemşirenin görev aldığı belirtildi.

19. ORGAN BAĞIŞI GERÇEKLEŞTİ
Nazilli Devlet Hastanesinde 2006 yılından itibaren 40 beyin ölümü gerçekleştiğini ve 19 kişinin organlarının bağışlandığını belirten Nazilli Devlet Hastanesi Yöneticisi Dr. Nail Ündağ, tıbbi olarak beyin ölümünün dört uzman hekim tarafından muayene edilerek tespit edildiğini belirtti. Dr. Ündağ, organ bağışı azlığı ve kadavra donör yetersizliğinin Türkiye’de ve tüm dünyada organ nakli alanındaki en önemli bir sorun olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2014, 18:54
banner118