banner339
banner274

ADÜ'de Öğrenci Gineli Francisco Türkçe Yarışmasında 3. Oldu

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Merkezleri arasında organize edilen şiir okuma yarışmasında ADÜ’nün Gine-Bissau uyruklu öğrencisi Francisco Jose Lopes Junior, Yusuf Dursun’a ait “Önce Vatan” şiirini okuyarak il genelinde 3’üncü oldu.

ADÜ'de Öğrenci Gineli Francisco Türkçe Yarışmasında 3. Oldu
banner401
banner427

Yaklaşık dört yıldır Türkiye’de yaşayan ADÜ Tıp Fakültesi 3. Sınıf öğrencisi Francisco Jose Lopes Junior, Türkçe Öğretim Merkezinde (TÖMER) kısa sürede Türkçe öğrenerek kendini dil konusunda geliştirdi. Gençlik merkezindeki çalışmalarından dolayı yarışmalara katılması için davet edilen Junior, Türkçenin dışında beş dil daha biliyor. Diğer dillerde de şiirler yazan Junior, Türkçe şiir yazma çalışmalarına da başlayarak özellikle vatan sevgisi, tıp ve insanlık konusundaki şiirlerini Türkçe yazmak istediğini ifade etti.

Kendisine neden ‘Önce Vatan’ şiirini okumayı tercih ettiği sorulan Junior, “Vatanımı çok düşünen biri olduğumu zannediyordum. Buraya geldikten sonra buradaki insanların vatanlarına çok bağlı olduğunu gördüm. Bu durum beni çok etkiledi ve kendi ülkeme bağlılığım arttı. Türkiye’de vatan sevgisi konusunda çok şey öğrendim. Kendimi daha da geliştirip Türkçe şiir yazmaya başladım. Şiir, insanların duygularını en güzel anlatan edebi türdür. Burada yaşadıklarımı, duygularımı, şiirle dünyaya anlatmak istiyorum” diye konuştu.

20170304aw000063_02.jpg

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2017, 13:00
banner218