• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Aydın Tabib Odası'ndan ücret uyarısı

  31.01.2012 11:05
  ydın Tabip Odası Başkanı Dr. Eralp Atay, birinci basamak sağlık hizmetlerinin yeni düzenlemeyle ücretli hale geldiğini belirtti.
  Aydın Tabib Odasından ücret uyarısı
  Aydın Tabib Odası'ndan ücret uyarısı Aydın Tabib Odası'ndan ücret uyarısı Aydın Tabib Odası'ndan ücret uyarısı

  2006’da yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 68. Maddesinde sağlık hizmetlerinden katılım payı alınacak olanların ayakta tedavide hekim ve diş hekimi muayenesi; ortez, protez, iyileştirme araç ve gereçleri ile ayakta tedavide sağlanan ilaçlar olarak belirlendiğini anımsatan Dr. Eralp Atay, “Katılım payı, birinci fıkranın (a) bendindeki sağlık hizmetleri için 2 TL olarak uygulanır. Danıştay’a açılan dava sonucu birinci basamakta alınan 2 TL’lik muayene ücreti iptal edilmişti. Birinci basamak sağlık hizmetleri halkımıza ücretsiz olarak sunulmakta idi. 26 Ocak 2012 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 9. Maddesi gereğince, sağlık hizmetlerinde, aile hekimlerince yazılan reçeteler dâhil olmak üzere reçetede yer alan üç kaleme/üç kutuya kadar ilaç/ilaçlar için 3 TL, ilave her bir kalem/kutu ilaç için 1 TL olmak üzere katılım payı almaya yetkilidir. Ayrıca, acil servise yapılan başvuruları, bilimsel verileri belli olmadan hekimlerin acil olup olmamasına karar vermeyi istemek ve acil olmayanlardan 5 TL katkı payı alınacağını söylemek çözüm üretmekten çok, sağlık çalışanlarına şiddeti arttıracak bir durum olarak karşımıza çıkacaktır. Bu uygulama ile Vatandaşlarımızın sağlık hizmetine ulaşımı zorlaşacak, sağlıkta eşitsizlikler artacak, İlaca ulaşım zorlaşacak, cepten ilaç alımı ve cepten ödemeler artacak, Sağlıkta Dönüşüm programı uygulayıcıları, sağlık hizmetlerinin finansmanını sağlık hizmeti kullanıcılarına yıkmak istemektedir. Eşit, ücretsiz, ulaşılabilir, nitelikli sağlık hizmetinin tüm vatandaşlarımızın ödediği vergilerle finansa edilmesi gerekmektedir” dedi.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim