• BIST 104.946
 • Altın 163,280
 • Dolar 3,9383
 • Euro 4,6903

  Aydın seçmeni bu sonuçla ne demek istedi?

  20.04.2017 09:11
  Duran Teke / Ters Köşe

  Duran Teke / Ters Köşe

  Referandum Aydın sonuçları…

  Seçmen sayısı 795 bin 526…Kullanılan oy 699 bin 772…

  Oyların dağılımı: Evet 245 bin 191Hayır 441 bin 696…

  1Kasım 2015 milletvekilliği sonuçları…

  Seçmen sayısı 777 bin 563…Kullanılan oy 679 bin 205…

  Partilere göre dağılımı:

  CHP:272 bin 532AK Parti 226 bin 022MHP 105 bin 247…HDP 46 bin 753…Diğerleri 13 bin 727…

   1Kasımdan 16 Nisana seçmen artışı 17 bin 963

  Tabloya göre AK Parti ve MHP 1 Kasımda toplam 331 bin 269 oy aldığı halde bu oy referandumda 245 bin 191’e düşmüş.

  Buna karşılık hayır cephesinde yer alan CHP ve HDP’nin 1 Kasımdaki 319 bin 285 olan oyları referandumda 441 bin 696’ya çıkmış.

  Kabaca bakıldığında sanki 1 Kasımdaki MHP oylarının tamamı.. küçük parti oyları ya da artıştan doğan oy hayır cephesine gitmiş.

  Diğeri de AK Parti’ye…

  Acaba öyle mi?

  MHP’den hiç evet oyu veren olmadı mı?

  Ortaklıkta alınan oylara abanmak bir siyaset gerçeğidir.O nedenle AK Parti başarısızlığı perdelemek için MHP’den hiç destek gelmediğini, alınan bu sonucun kendi başarıları olduğunu iddia edeceği bilinen bir şeydi.

  Geçmişte MHP’yi parlamentoda temsil eden iki milletvekili ve kongre delegelerinin neredeyse tamamının Meral Akşener’in başını çektiği muhaliflerin safında yer alması ayrıca referandum arifesinde partinin il yönetiminin görevden alınması bu kanıda olanları haklı da gösterebilir.

  Ancak ülkücü camiada ağırlığı olduğu kadar çevrelerinde sevilen Nazilli ve İncirliova gibi iki büyük ilçenin belediye başkanı Haluk Alıcık ve Gürşat Kale’nin işin başından beri açıktan evet tarafında saf tuttukları unutulmamalıdır.

  Ayrıca diğer bir gerçek de ülkücü kesimin en az yüzde 20’lik bir kesiminin bir dediğini iki etmeyecek derecede Devlet Bahçeli’ye bağlı olmasıdır.

  Bütün bunlar bir arada değerlendirildiğinde başarısızlığın asıl nedeni tek başına MHP değildir. Hem bunu sorgulamanın bu saatten sonra AK Parti’ye bir faydası da yoktur.

  Bunu yapmak yerine silkelenmek adına AK Parti şu üç konuyu masaya yatırmalı böylece söylemlerine, eylemlerine ve siyasetine çeki düzen vermelidir.

  BİR: Genel olarak sosyolojik bir bakışla olaya “çevre merkez” açısından bakıldığında halkı hain terörist gibi kategorize eden sert ifadeler sandık sonuçları da incelendiğinde görüleceği üzere çevre seçmeninin hoşuna gittiği halde şehirli yani merkez seçmenini bu dil rahatsız etmiştir.

  Bundan sonraki süreçte de bu dil devam ederse AK Parti’nin ileriye dönük kaybı artarak devam edecek demektir.

  İKİ: Aydın mitinginde de çıplak gözle görüldü ki, AK Parti’nin görünmeyen gücü kadın seçmen sayısında bir azalma vardır. Bu AK Parti’yi 2019’da iktidardan edecek, nedeni araştırılmaya muhtaç ciddi bir konudur.

  Kadın kolları başkanı Seda Sarıbaş’ın buluşu mahalleli kadınlarla “sen, ben, bir de bizim kız” düzenlediği “dost meclisleri” demek ki, kadınlar üzerinde pek etkili olmamış.

  Bir de kadın kollarının referandumu aynı zamanda genel merkezin başlattığı performans değerlendirme yarışmasında dereceye girmek için resimlerle belgeleme çalışmasına dönüştürmesi olayı sulandırmış alınan hezimette bu da etkili olmuştur.

  ÜÇ: Alınan sonuçta milletvekillerinin, il ve ilçe teşkilatlarının mutlaka sorumlulukları vardır. Bu göz ardı edilemez.

  Ancak AK Parti’de başarı ya da başarısızlıkta siyasetçiler kadar siyasetle uğraşan ve iktidar gücünden istifade eden ama sıra külfete gelince evdeki yavuz hırsız rolüne bürünen sivil toplum kuruluşları ve kamu görevlisi aktroller de pay sahibidir.

  Mesela AYMELEK dışında kalan kamu düzenini alt üst etmesiyle çevresinde nefret uyandıran iktidara yakın sendikaların, ticarete soyunan derneklerin bu hezimette vebali olmadığı söylenebilir mi?

  Görev alanı dışına çıkarak kraldan fazla kralcı kesilen.. partiye zarar veriyor diye milletvekilini mahkemeye verme cüretinde bulunan.. şarlatan ve dahi işgüzar aktrollerin partiye karşı nefret uyandırmadığını söylemek mümkün mü?

  İktidardan alınan güçle her türlü adaletsizlik göz kırpmadan yapılacak.. yeri geldiğinde ehliyet, tecrübe rafa kaldırılarak o makama bu makama “adam çakılacak” sorumluluğa sıra gelince de heybeyi siyasetçinin omzuna atarak pir u pak kenara çekilecek…

  Eğer AK Parti silkinip de 1987 referandumuna benzeyen bu referandumda aldığı sonucu Aydın özelinde ve Türkiye genelinde iyi analiz etmez, şirazesinden çıkan sendikaların şımarıklığının önünü almaz, kraldan fazla kralcı geçinen kamu görevlilerinin şarlatanlıklarına son vermez de başarısızlığı MHP’ de aramak gibi zevahiri kurtarma yoluna giderse tıpkı 1989 yerel seçimlerinde Anavatan’ın 21,75’e düşmesi gibi 2019’da çuval devrilir gibi devrilir.

  Bizden hatırlatması…

   

   

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA 

  Bu yazı toplam 1670 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim