• BIST 108.489
 • Altın 151,185
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Aydın Sağlık Platformu'ndan kararname tepkisi

  17.11.2011 10:43
  Aydın Sağlık Platformu üyeleri, Resmi Gazete’de yayımlanan Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye tepki gösterdi.
  Aydın Sağlık Platformundan kararname tepkisi
  Aydın Sağlık Platformu'ndan kararname tepkisi Aydın Sağlık Platformu'ndan kararname tepkisi Aydın Sağlık Platformu'ndan kararname tepkisi
  Aydın Tabip Odası’nda düzenlenen toplantıya Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Eralp Atay, Aydın Eczacı Odası Saymanı Özgür Uslu, Aydın Diş Hekimleri Odası Başkanı Olcay İşbilir, Türk Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı Halil Karakaya ve SES Aydın Şube Başkanı Eyip Curun katıldı.
  Toplantıda Aydın Sağlık Platformu üyeleri adına ortak açıklamayı okuyan Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Eralp Atay, “Sağlık Bakanlığı, geçen bayram olduğu gibi bu bayram öncesi de Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında ‘Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’ çıkardı. Kararname sadece Sağlık Bakanlığın teşkilat yapısını yeniden değiştirmekle kalmıyor, Türkiye sağlık ortamını yeniden oluşturuyor. Sağlık Bakanlığı artık sağlık hizmeti sunmayacak; strateji belirleyerek planlama, düzenleme ve koordinasyon yapacak” dedi.
  Kanun hükmünde kararname ile getirilen düzenlemeler hakkında da bilgiler veren Atay, “Halkımız, sağlık hizmetlerinden yararlanırken birinci basamaktan başlayarak daha fazla katkı payı ödeyecek, tamamlayıcı özel sağlık sigortası yaptırmak zorunda kalacaktır.
  İlaçların bir bölümü ödeme dışı bırakılmış olup her geçen gün bu sayı artmaktadır. Vatandaşlarımız ödeme dışında kalan, artan ilaç fiyatları için ceplerinden daha fazla ilaç parası ödemek zorunda kalacaklardır. Devlet hastaneleri, kâr-zarar hesabına göre çalışan birer ticarethaneye dönüştürülerek aynı özel hastaneler gibi A-B-C-D-E olarak sınıflandırılacak
  Hastaneler Birliğine ‘Kamu-özel sektörde iş tecrübesine sahip’, ticaret başta olmak üzere her şeye muktedir, Genel Sekreter konumunda CEO’lar atanacak ve performans hedeflerini tutturamayan yöneticilerle birlikte görevlerine son verilecek. Yöneticilere performans değerlendirilmesi yapılacak. Serbest Sağlık Bölgeleri teşvikle birlikte yabancı sermayeye açılacak. Mevcut kamu sağlık yöneticilerinin görevlerine son verilecek, yerlerine 10 bin 300 sözleşmeli personel tayin edilecek. Siyasi otoritenin tasarrufuyla oluşturulacak Sağlık Meslekleri Kurulu, her türlü sağlık meslek mensubunun mesleki eğitime tabii tutulmasından uzmanlıktan ve/veya meslekten men edilmesine karar verecek. Devlet hizmetlerinde yabancı uzman ile sözleşme yapılarak çalışılacak. Yabancı hekim ve yabancı hemşireye ülkemizde çalışma izni verilecek. Gönüllü sağlık hizmet ve sağlık gözlemciliği adı altında sağlıkta sivil müfettişler görev yapacak. İlaç, tıbbi cihaz ve ürünleri reklamı serbest olacak. Sağlık Bakanlığı ve Diş Hekimleri Odasının birlikte belirlediği fiyat tarifelerinde Diş Hekimleri Odası devre dışı bırakılarak, Sağlık Bakanlığı tek belirleyici duruma gelmiştir. Oluşturulan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunda eczacı yer almayacak. TTB Yasasındaki ‘Tabipliğin kamu ve kişi yararına uygulanıp geliştirilmesini sağlamak’ ibaresi, yürürlükten kaldırılarak, Tabiplik artık kamu yararına değil, birilerinin yararına olacak. Bakanlıkta, özel önem ve öncelik taşıyan konularda Bakana yardımcı olmak üzere 30 Bakanlık Müşaviri atanacak
  Mevcut klinik şef ve şef yardımcılarının unvanlarının iptalinden eğitim görevlilerinin siyaseten belirlenmesine kadar sağlık alanı baştan sona yeniden dizayn edilecek. Bütün bu düzenlemelerin esasını ise; kamu sağlık hizmetlerinin piyasaya açılması, ticarileştirilmesi, özelleştirilmesi oluşturuyor. Katılımcılıktan uzak, antidemokratik ve örgütlenmenin engellendiği bir uygulama hayata geçirilecektir. Bu uygulama ile sağlık çalışanları, sağlık tekellerinin yanında güvencesiz ucuz işgücü olarak çalışacak, iş güvencesi, gelir güvencesi, çalışma güvencesi, örgütlenme ve çalışma hakları ortadan kaldırılacak” diye konuştu.
  Yeni düzenlemeyle sağlık sektöründe sıkıntıların yaşanacağını ve bunu engellemek için ellerinden gelen mücadeleyi vereceklerini kaydeden Atay, şunları söyledi: “Sosyal devlet anlayışını ortadan kaldıran bu Kanun Hükmünde Kararname toplumun tüm kesimlerini derinden etkileyecektir. Bu Kanun Hükmünde Kararnameye karşı; siyasi partileri ziyaret ederek, Tüm sivil toplum örgütlerine, sendikalara ve halka yönelik bilgilendirme toplantıları yapacağımızı ve birlikte ortak mücadele edeceğiz”
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Hudut karakolları artık drone'la korunacak05 Ekim 2017 Perşembe 04:34
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim